Penis Erkek Sağlığının Barometresidir!

Türkiye’de sertleşme problemi ile karşı karşıya olan 7 milyon erkeğin olduğu düşünülmektedir.

Erkeklerin Cinsel Sağlık Sorunları
Erkekler yaşlanmalarıyla beraber bir takım sağlık problemleri yaşamaktadır. Bunların ürolojik yani üro-genital sistemi ilgilendirenleri;işeme (prostat) bozuklukları,ereksiyon yani penis sertleşme bozuklukları,erken boşalma ve boşalma hacminde azalma,cinsel istekte azalma,peniste şekil bozuklukları (özellikle sertleşme olduğunda) ve orgazm bozuklukları en sık gördüklerimizdir.
Ülkemizde erkeklerin aile ekonomisine katkısı kadınlardan daha fazladır. Bu nedenle erkekler her koşulda özverili olarak çalışmakta ve bu arada da kendi sağlığını zaman zaman ikinci planda düşünmektedir. Ayrıca özel yaşam,maddi sıkıntı,stres,sigara ve önerilen alkol miktarından fazlasının tüketimi de erkeklerin özellikle cinsel sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Sertleşme Probleminin Nedeni:Obezite,şeker hastalığı,yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol olabilir

Dünya üzerinde yaklaşık 152 milyon erkek,yani 20-75 yaş arası tüm erkeklerin % 16’sı,ereksiyon (sertleşme problemi) güçlükleri yaşamaktadırlar. 2025 yılında dünyada sertleşme problemi yaygınlığının 322 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de ise sertleşme problemi ile karşı karşıya olan 7 milyon erkeğin olduğu düşünülüyor. Bu kadar yaygın görünmesine karşın,yakın zamanlarda yapılan araştırmalar erkeklerin sertleşme problemi tedavisi için doktora sık başvurmadıklarını gösteriyor.
Sertleşme Problemi sorunuyla yaşayan erkeklerin büyük bir bölümü aynı zamanda sorunun kaynağında bulunan başka sağlık problemleri de yaşamaktadır. Sertleşme problemi sıklıkla obezite,şeker hastalığı,yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi altta yatan başka önemli sorunlardan kaynaklanabileceği gibi bu tarz ve kalp hastalıklarının da bir belirtisi olabilir.

Sertleşme Sorununun Tedavisi Mümkün

Bugün teknoloji ve bilimin geldiği noktada cinsel fonksiyon bozukluğu olan erkeklerin hemen hemen hepsinde,tedavi edici bir çok yöntem başarıyla uygulanmaktadır. Ağızdan alınan ilaçlardan,çeşitli protez uygulamalara kadar dünyada bir çok ilaç ve ürün hekim denetiminde olmak kaydıyla erkeklerin kullanımına sunulmaktadır. Sertleşme problemi tedavisi için çok sayıda tedavi yöntemi bulunmasına karşın,bu durumdaki erkeklerin yalnızca çok az bir kısmı tedavi almaktadır. Bu durum da bu alandaki tedavi yöntemleri konusunda bilinç artışı ve hastayla doktor arasındaki diyalogun artması gerektiğini gösterir.

Özellikle sertleşme sorunu,bazı rahatsızlıkların sıklıkla ilk belirtisini oluşturuyor. Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin yaklaşık yüzde 70’inde bu sorunun temelinde;yüksek tansiyon,kolesterol,obezite veya şeker hastalığı gibi başka bir hastalık yatıyor. Söz konusu hastalıklara çoğunlukla düşük testesteron seviyesi de eşlik ediyor.

Prof. Dr. Bülent Alagöl

Total
0
Shares
Related Posts

İnmede Acil Müdahale Hayatidir!

Nöroloji Uzmanı Dr. Beyza Çitçi Yalçınkaya inmenin tedavisinde acil müdehalenin önemini vurgulayarak, sorularımızı cevapladı;
Total
0
Share