Postural Düzgünlük ve Germe Egzersizleri

Bel-boyun sağlığınız için germe egzersizleri ve sağlıklıduruş- oturuş

1. Oturmadaki duruşunuz,sağlıklı bir postür için dikkat etmeniz gereken en önemli kuraldır. Omuzları geriye çekin ve başı mümkün olduğu kadar geriye iterek dik olarak tutunuz. Gövdenizi öne veya yanlara kaydırtmadan dik olarak oturunuz. Bu fizyolojik postürü gün içinde sıkça kendinize hatırlatarak korumaya çalışın.

2. Dik oturunuz. Çenenizi geriye doğru çekmeye çalışırken,boyun arka kısmını düzeltmeye çalışın. Çenenizi çekip 10 saniye tutun ve yavaşça gevşek bırakın.Harekete yardımcı olması için elinizle çenenizi geriye doğru çekebilirsiniz.

3. Tabureye oturunuz. Sağ eliniz taburenin sağ yanından kavrarken,sol el ile başınızın sağ tarafından tutunuz. Başınızı sola doğru eğip,çene-mizi sağa çeviriniz. Boyun yan kaslarınızın gerildiğini hissediniz. O noktada 15 saniye kalın,sonra yavaşça bırakıp,bu işlemi diğer taraf için de tekrar ediniz.

4. Tabureye oturunuz. Sağ eliniz ile taburenin arkasından kavrayın,sol el ile başın üzerinden arkadan tutunuz. Başınızı öne ve sol yana eğerken,çenenizi sola doğru çeviriniz. Boyun arka-yan grup kaslarındaki gerilmeyi hissedip bu noktada 15 saniye kalın. Bu işlemi diğer taraf için de tekrar ediniz.

Tabureye oturunuz. Başınızı sola doğru eğerken sağ kolunuzun bileğinden tutarak sola doğru çekiniz. Boynunuzun yan kısmında gerilme hissedeceksiniz. Bu işlemi diğer taraf için de tekrar ediniz.

Prof. Dr. Tunay Sarpel

Total
0
Shares
Related Posts

Dinlendirici Gözlük Diye Bir Şey Yoktur

Gözlüklerde yanlış kullanıma bağlı olarak oluşan deformasyon, görme fonksiyonlarını etkileyebilir, bulanık görme, çift görme, yorgunluk ve baş ağrısına neden olabilir.

Lazerle Gelen Gençlik

International Hospital Estetik Cerrahi Bölüm Başkanı Dr. Nuri Soysal: 35 yaş ve üzerindeki kişilerde ince kırışıklıklar, cilt lekeleri sivilceler ve sarkmaların giderilmesinde lazerden yararlanıyoruz.
Total
0
Share