Pratik Yöntemlerle Yaşlanmayı Geciktirin

Yüzümüzün sarkmasında cildimize nasıl davrandığımız, genetik özellikler, hastalıklarımız ile çevresel faktörler etkili oluyor.

Cilt sarkması 30’lu yaşlardan itibaren başlıyor ve 35 yaş sonrasında belirginleşiyor. Sarkma yüzümüze yorgun,mutsuz bir ifade veriyor ve bizi olduğumuzdan daha yaşlı gösteriyor.

Yüzümüzün sarkmasında cildimize nasıl davrandığımız,genetik özellikler,hastalıklarımız ile çevresel faktörler etkili oluyor. Neyse ki erken dönemde müdahale edildiğinde ameliyat dışı yöntemler yaşlanmayı uzun yıllar geciktirebiliyor ve bize ışıl ışıl bir cilt vaat ediyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar,cilt sarkmasını önlemek için yaşam alışkanlıklarımızda dikkat etmemiz gerekenler ile bu soruna karşı uygulanan yöntemleri anlattı:

Gerginliği Gider

Cildimiz zamanla elastikiyetini ve gerginliğini kaybediyor:Fibroblastlardan yeni kollagen oluşumu azalıyor,elastik doku ile bağ dokusunda gevşeme,yağ doku hacminde azalma,hücre alışverişinde ve cilt neminde azalma meydana geliyor. Bu faktörleri dengelesek bile yer çekimine karşı durmak mümkün olmuyor. Sarkma,40 yaş civarında özellikle her iki yanağın alt kısımlarında belirginleşiyor. Ayrıca alın kısımdaki kaslarda gevşeme ve yer çekimine bağlı aşağı doğru yer değiştirme sonrası göz kapaklarında düşme de görülebiliyor. Ayrıca ciltte lekeler ve kılcal damarlar da belirginleşmeye başlıyor.

Yüksek Yastıkta Yatmayın

Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar cilt sarkmasını önlemek için almamız gereken önlemleri şöyle sıraladı:

-Özellikle açık tenli,renkli gözlüyseniz cildinizi ekstra korumanız gerekiyor. 3 saat aralıklarla güneş koruyucu ürünleri yeterli miktarda sürmeye ve 3 saatte bir tekrarlamaya özen gösterin.

-Uykunuzun düzenli olmasına dikkat edin. En az 7-8 saat uyumayı asla ihmal etmeyin.

Sigara ve alkol tüketmeyin.

-Sık kilo değişikliklerinden kaçının.

-Aşırı karbonhidrat ve şeker tüketmeyin,vitamin bakımından zengin meyve ve sebze yiyin.

-Belli yaştan sonra üretimi azaldığı için dışarıdan da destek olarak Q enzim 10,Alfa lipoik asit ile antioksidanları doktorunuza danışarak kürler halinde kullanın.

-Sabah kalktığınızda cildinize uygun bir nemlendiriciyi yer çekiminin tersi yönünde aşağıdan yukarı doğru masaj uygulayarak lenf dolaşımını uyarın,ödemi çözün.

-Sabahları kalktığınızda buzdolabında önceden soğuttuğunuz yeşil çay ile cildinize yapacağınız pansuman faydalı olur.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Sosyal Becerilerinizi Geliştirmenin 7 Yolu

Sosyal becerilerinizi geliştirmek, ilişkilerinizi devam ettirmenize ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilir. Burada duygusal zekanızın ve öz farkındalığınızın, iletişiminizi ve özgüveninizi nasıl geliştirdiğini öğrenebilirsiniz.
Read More

Daha Üretken Olmanın 25 Yolu

Sonu gelmeyen yapılacaklar listesi yüzünden baskı altındayken veya sadece dikkatimizi toplayamadığımızda (teşekkürler Facebook), gün bize yetmez. 30 saatlik gün icat edilene kadar, daha fazla iş bitirebilmek için bu basit ve etkili 25 yolu deneyin.
Total
0
Share