Kilolu Olmak Düşündüğünüz Kadar Önemli Olmayabilir

Tom Ewer sağlık ve fitness sitesi Healthy Enough’ın kurucusudur. Burada ifade edilen görüşler onundur. Tom, hem sevdiği şeylerin tadını çıkarmanın hem de sağlıklı ve fit olmanın mümkün olduğunu savunuyor.

Şöyle bir etrafınıza veya günlük konuşmalara göz atın. Her yerde ‘şişman’ olmanın sanki bir canavar olmak gibi kötü ve aşağılayıcı bir durum olduğundan söz edilir. Bu,kültürümüzün ve bazı kalıplaşmış sohbetlerin ana konusudur.

Obezite’nin Kısa Tarihçesi

Kilolu insanlar tarih boyunca sandığınız gibi her zaman alay konusu değillerdi. Bunun açıklama aşağıdaki temel biyolojik gerçeğe dayanır:Yağ depolama nedenimiz açıktı.Çünkü ilk insanlar için açlık gerçeğine karşın yağ depolamak ve kilolu olmak daha avantajlıydı.Örneğin,avcıların bir sonraki yemeği asla garanti değildi.

“ Yeni çalışmalar,kilolu olmanın olumsuz sağlık etkilerinin aşırı abartılı olabileceğini savunmaktadırlar. “

Yeni çalışmalar,ekstra kilo sahibi olmanın olumsuz sağlık etkilerinin aşırı abartılı olabileceğini savunmaktadırlar. Bunun yanı sıra,”şişman” olmak sizin için iyi bile olabilir.

Şişmanlık Yanılgısı

“Kilolu” olmak belirsiz bir terimdir.”Şişmanlık” ölçüleri zamanla değişmiş olsa da,şu anda en popüler ölçüm kesinlikle güvenilmez olan Beden Kitle İndeksi Ölçeği (BMI)’dir. BMI kişinin ağırlığının boy uzunluğuna bölünmesiyle hesaplanan yani yağlı ve yağsız doku(kas) arasında ayrım yapmayan bir ölçümdür. Yani yalnızca kilonuzun gelişigüzel hesaplanmasıdır. BMI aslında bireylerin sağlığını belirlemek için tasarlanmamıştır. Başka bir örneği ele alalım:Ben Amerikan standartlarına göre kilolu ve Japon standartlarına göre obezim. Hangisi beni endişelendirmeli?

BMI’nin doğal sağlık ölçüsü olarak hatalı olduğu açıktır. Kilolu olmanın tehlike sınırı, açıkça BMI göstergelerinin çok ötesinde olmakla birlikte bu tehlike sınırı,kilonun ötesinde fiziksel aktivite,genetik ve diğer yaşam tarzı faktörleri gibi pek çok diğer sağlık faktörlerine de bağlıdır. Ayrıca,bir insan ince görünüyor olsa bile,spor yapmamak,sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklarla vücuduna ve sağlığına zarar veriyor olabilir. Bir başka deyişle,sağlıklı olmak şişman olmaya bağlı değildir.

Kilolu Olmanın Faydaları

Örneğin,ben şişman olarak sayılabilecek ancak birkaç fazla kilosu olan kıvrımlı hatlara sahip,iri kemikli,balık etli bir insanım. Pek çok insana göre sağlığımdan endişe etmem gerekir. Ancak,son zamanlarda yapılan araştırmalara göre,durum hiç de öyle abartılacak şekilde değildir.

Yapılan araştırmalara göre insan sağlığını en çok etkileyen fiziksel aktivite ve beslenmedir. Vücut ağırlığı değildir.”

Yapılan araştırmalara göre insan sağlığını en çok etkileyen fiziksel aktivite ve beslenmedir. Vücut ağırlığı değildir. Bir araştırma,kilolu ama obez olmayan (25 ve 30 arasında bir BMI sahip olan) inanların klinik olarak normal ağırlıkta olan (18,5 ile 25 arasında bir BMI) insanlara göre daha uzun yaşadıkları ilişkilendirmiştir. Bu “normal” BMI (vücut kitle endeksi) mutlaka daha iyi sağlık anlamına gelmediğinin kanıtıdır.

Tabiî ki bunun aksini iddia eden pek çok araştırma vardır. Fakat bu zıtlıklar ve iddialar gösteriyor ki,kilolu olmanın insan sağlığı için kötü olduğuna dair kesin olarak kanıtlanmış bir şey yoktur.

Aslında,fazla kilolu olmak bizim için iyi olabilir. Yapılan çeşitli çalışmalarda fazla yağın hastalık sırasında ihtiyaç duyulan enerjiyi sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca,düşük vücut yağa sahip insanların fazla kilolu insanlara göre olarak kalp hastalıklarından ölme olasılığının dört kat fazla olduğu teşhis edilmiştir.

Sonuç basit. Kilolu olmak sağlık açısından o kadar endişelenecek bir durumu göstermemektedir. Bu yüzden sadece BMI (vücut kitle indeksi) güvenmek yetersiz ve yanlıştır.

Bu yüzden BMI sonucu 25,1 olan birinin 24,9 olan birine göre ölüm riski fazladır diyemeyiz. İstatistiksel genellemeler bir kişinin sağlığı tanımlamaz.

Şişmanlığın Gerçek Tehlikeleri

Bu verilere dayanarak,kilolu insanların karşılaştığı en büyük sorunun kilo değil sosyal karalama olduğunu söyleyebiliriz.

Kilolu insanların karşılaştığı en büyük sorun kilo değil sosyal karalama ve aşağılamadır.

Örneğin fazla kilolu kişilerin işe alınması çekici adaylara göre daha zordur. Ayrıca sosyal iletişimde zorlanırlar. Ayrıca bir spor salonuna gittiklerinde aşırı kilolu olmalarından dolayı alay edilebilme korkuları vardır. Fakat kilolu insanların sağlıklı ve mutlu olmak kavramlarının kiloyla bir ilişkisi olmadığı gerçeğini kabul etmeleri gerekmektedir.

Sonuç

Mükemmel sağlık tamamen bir efsanedir. Hepimiz bir şekilde genetik,beslenme,hayat tarzı gibi etmenlerle az yada çok sağlığımıza gerektiği özeni gösteremiyoruz.Bu yüzden sadece kilolu olan kişilere sağlığın tehlikede başın dertte diyemeyiz.

Bu yüzden kilolara takılmak yerine hayat tarzımıza beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmek daha önemlidir. İyi besleniyor muyum? Düzenli spor yapıyor muyum? Bu sorular tartıda çıkan sayıdan daha önemlidir. Zayıf bile olsak,beslenme ve fiziksel aktivitelerimize dikkat etmiyorsak kiloların hiçbir önemi yoktur. Sağlığımızı direk etkileyen temel şeylere dikkat etmek daha önemlidir.

Benim BMI (Vücut kitle endeksi) 26. Öyleyse ben aşırı kiloluyum. Peki benim sağlıksız mıyım? Hayır,hiç de öyle değil. Sağlıklı besleniyorum ve yeteri kadar spor yapıyorum. Yani,benim toplumun dayattığı kilolu olmak gibi ölçülere değil,daha önemli sorunlara odaklanmam gerekiyor. Hepimiz bunu yapmalıyız.

http://greatist.com/health/why-it-okay-to-be-overweight

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share