Sadece 5 Dakikada Kendinize Gelin!

Beş dakika çok az bir zaman gibi gözükse de yaşadığınız günü daha iyi bir hale getirmek için yeterli olabilir.

Sadece beş dakika süren yöntemlerle stresini azaltabilir,ruh halinizi geliştirebilir ve gününüzü daha enerjik yaşayabilirsiniz. Bu yöntemler gün içerisinde karşılaştığınız zorlukları yenmede gereken ekstra enerjiyi elde etmenizi sağlayabilir.

1. Yatak Yapmak

Yatak toplamak temizlikle alakalı bir durum değildir. Yatağınızı toplamanız odanızın daha sakin bir ortam oluşmasına yardımcı olabilir. Ayrıca düzgün bir yatak odası -uyku hijyeninin bir parçası olarak- daha iyi uyku konusunda yardımcı olabilir. Yazar Gretchen Rubin,Mutluluk Projesi kitabında günlük alışkanlıklardan birisi olarak yatak yapmayı önermiştir.

2. Aperatif Paketi

Sabah evden çıkarken yanınıza sağlıklı birkaç atıştırma (meyve,tuzsuz fındık veya az yağlı peynir ve yoğurt gibi) almanız öğleden sonra acıktığınızda oldukça faydalı olacaktır.

3. Masanızı Temizleyin

Dağınık bir masa,dağınık bir zihin anlamına gelir. Çalıştığınız işe konsantre olmanız için en başta masanızı düzeltip toparlamanız ilk adım olabilir.

4. Müzik Dinleyin

Bazı çalışmalar müzik dinlemenin,düşük kan basıncını ve stresi azalttığı ve ruh sağlığını geliştirdiğini göstermektedir. Kendiniz için bir çalma listesi oluşturmanız eğlenceli olduğu kadar da faydalı olacaktır.

5. Limon Koklayın

Japon araştırmacılar,limonun içerisinde bulunan bir maddenin stresle mücadele ettiğini buldu. Limon sevmiyorsanız bunun yerine fesleğen,ardıç ya da lavanta deneyebilirsiniz. Bu kokuları koklayanlarda daha düşük stresli olma hali tespit edilmiştir.

6. Basit Egzersizler Yapın

Sadece birkaç kolay hareketle egzersiz yapmanız mümkün. Birkaç kez kollarınızı ve omuzlarınızı kaldırıp indirebilir,duvara karşı olarak bacaklarınızı gerebilirsiniz. Fakat bu egzersizleri yaparken olabildiğince nazik olun ve aşırıya kaçmayın. Ayrıca,esnemeniz kan dolaşımınızı ve esnekliğinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

7. Meditasyon

Bu düşündüğünüzden daha kolay bir olay. Bir sandalyede ya da düz bir zeminde rahat bir pozisyonda birkaç dakika nefesinizi takip edip düzene sokmayı deneyin. Bunlar dışında meditasyon ile ilgili birkaç basit yöntem öğrenerek her zaman ve herhangi bir yerde (iş yerinde bile) uygulayabilirsiniz. Meditasyon,gün içerisinde sadece birkaç dakikanızı ayırarak stresinizi azaltmanız konusunda oldukça faydalıdır.

8. Tüm Elektronik Eşyaları Kapatın

Bulunduğunuz ortamdaki tüm elektronik eşyaları kısa bir süreliğini de olsa kapatın. Biraz gevşeyip,kendinize gelin. Özellikle böyle bir işlemi yatmadan önce gerçekleştirmek,tüm gün yorulan zihnimizin rahatlamasını sağlayacaktır.

9. Kendinize Öncelik Tanıyın

Kendinize her şeyi tek seferde yapamayacağınıza dair itirafta bulunun. Yapacaklarınızın bir listesini oluşturun ve aklınızdakileri kısa süreliğine de olsa kağıda dökerek zihninizi rahatlatın.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Sosyal Becerilerinizi Geliştirmenin 7 Yolu

Sosyal becerilerinizi geliştirmek, ilişkilerinizi devam ettirmenize ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilir. Burada duygusal zekanızın ve öz farkındalığınızın, iletişiminizi ve özgüveninizi nasıl geliştirdiğini öğrenebilirsiniz.
Read More

Anlamlı Bir Hayata Doğru 10 Adım

“Anlamlı bir hayat” yaşama kavramı biraz geç kalınmış olsa da, giderek daha fazla insanın her gününe görev ve yön bilinciyle bir anlam katma arayışıyla oluşmuştur.
Total
0
Share