Yaşlanmayı Geciktirici Ürünler Hakkındaki Gerçekler

Birçok ürün gençlik çeşmesi seviyesinde sonuçlar vaat etmektedir. Fakat yaşlandırmayı geciktirici ürünlerin çoğu kandırmacadır ve muhtemelen zararlıdır. Aradaki farkı nasıl anlayabilirsiniz?

Google’da “uzun ömür” kelimesini aratırsanız yaşlanmaya “çözüm” bulduklarını iddia ederek iksir ve losyon satan yüzlerce site ile karşılaşırsınız. Maalesef ki, yaşlanma karşıtı ürünlerin çoğu size masraftan başka bir şey getirmeyecektir. Aslına bakarsak, bazıları sağlığınıza zarar bile verebilir.

Yaşlanma karşıtı sırlar ve uzun ömrün anahtarı konusundaki arayışlar yeni bir kavram değildir. İspanyol kaşif Ponce de Leon 1513 yılında Florida’yı keşfettiğinde efsanevi gençlik çeşmesini arıyordu.

Günümüzde internet de yaşlanmayı geciktirici ürün sektörünü alevlendirerek milyarlarca dolarlık bir endüstri haline gelmesine yol açmıştır. Pazarlamacılar bitkisel karışımlardan hormon spreyleri, haplar,  enerji verdiği, yeniden saç çıkardığı veya kasları sıkılaştırdığı iddia edilen gizemli takviyelere kadar her şeyi satmaktadır. Umut vaat eden ürünlerin listesi uzayıp gitmektedir.

Yaşlanmayı Geciktirici Sırlardan Şüphe Duyun

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün bir parçası olan Amerika Ulusal Yaşlanma Enstitüsü sağlıklı bir şekilde yaşlanmayı destekleyen ve yaşla alakalı engel ve hastalıkları engelleyen yöntemleri araştırmaktadır. Organizasyon, yaşla ilgili sorunları hormon veya diğer takviyelerle çözebileceğini iddia eden ürünlere karşı tüketicileri uyarıyor. Şuana kadar hiçbir ürünün yaşlanmayı durdurduğu veya tersine çevirdiği kanıtlanmamıştır. Yaşlanmayı geciktirici ürünlerin çoğu Gıda ve İlaç Dairesi tarafından test edilmemiştir ve büyük kısmı onaylı ilaçlar gibi detaylı klinik testlerden geçmez. Bu nedenle ürünlerin güvenli olup olmadığını anlama şansınız ortadan kalkmaktadır. Ayrıca bu ürünleri kullanmak aldığınız ilaçları etkileyebilir veya doğru bir tıbbi tedavi araştırmanızı engelleyebilir.

Yaşlanmayı geciktirici ürünler sizi kolay bir şekilde cezbedebilir. Çoğu zaman ürünün internet sitesi veya paketi çekici şekilde hazırlanır. Nihayetinde, kim daha genç görünmek ve hissetmek istemez ki? FBI sahte yaşlanma karşıtı ürünleri satın alarak soyulmamanız için şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Kulağa gerçek olamayacak kadar “iyi” geliyorsa muhtemelen ürün sahtedir. “Gizli formül” veya “çığır açan buluş” gibi kelimeler tehlike çanlarını çalmalıdır.
  • Özellikle alakasız görünen ciddi hastalıkları da tedavi ettiğini iddia eden ürünlerden uzak durun.
  • Hiçbir yan etkiye sahip olmadığını iddia eden ürünlerden uzak durun.
  • Satın almadan önce ürünü baştan aşağı araştırın ve iddialar hakkında sorular sorun. Yerel Better Business Bureau’su ile irtibata geçin ve daha önce bu üründen birinin şikayetçi olup olmadığını kontrol edin.
  • Tanıklık veya ünlülerin reklamlarında oynadığı ürünlere inanmayın; çoğunlukla yanıltıcıdır.
  • Doktor muayenelerini azalttığını iddia eden ürünleri sorgulayın. Bunun yerine herhangi bir şey kullanmadan önce doktorunuzla görüşün.

Aynı zamanda sıfır risk, para iade garantili, ücretsiz deneme sağlayan veya özel promosyon olarak ürünü çok büyük boyutlarda sunan reklamlardan da uzak durun. Hükümetin veya tıbbi kurumların mucize ilaçlar hakkında bilgi sakladığı yönünde komplo teorisi üreten internet sitelerinden kaçının.

Güvenebileceğiniz Yaşlanmayı Geciktirici Sırlar

Amerika’da ortalama yaşam süresi hemen hemen 78 yıldır ve günümüzün tıbbi ilerlemeleri sayesinde gelecekte insanlar daha uzun yaşam süresine sahip olabileceklerdir. Yaşam süresinin sadece %30’unun genler tarafından belirlendiği tahmin edilmektedir. Kalanı ise yaptığınız yaşam tarzı seçimleri yoluyla sizin elinizdedir.

Daha uzun süre yaşamak ve daha sağlıklı bir hayat sürmek için neler yapabilirsiniz?

  • Sağlıklı beslenin. Tam tahıl, meyve, sebze, yağsız protein, düşük yağlı süt ürünleri ve kalp dostu yağlarla (zeytin yağı gibi) dolu dengeli bir diyet sağlıklı kalmanız için gereken besinleri size sağlayacaktır.
  • Egzersiz yapın. Yürüme ve yüzme gibi aerobik egzersizleri ve kas geliştirmek ve hareketliliği artırmak için ağırlık antrenmanı yapın.
  • Sigara içmeyin ve alkol kullanım miktarınıza dikkat edin. Eğer alkol kullanıyorsanız ölçülü miktarlarda tüketin. Bu, kadınlar için günde en fazla 1; erkekler için en fazla 2 kadeh alkol anlamına gelmektedir.

Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinip kalp hastalığı riskinizi azaltarak yaşam beklentinizi 10 yıla kadar artırabilirsiniz.

Gelecekte Gençlik Çeşmesi Fikri Gerçek Olabilir Mi?

Araştırmacılar yaşlanmayı önleme adına kullanıldığında hormonal terapi, takviye ve kalorik kısıtlamaların risk ve faydalarını araştırmaktadırlar. Araştırma tamamlanana kadar Ulusal Yaşlanma Enstitüsü insanları, olası kalp hastalığı, kanser ve organ hasarı gibi riskleri nedeniyle insan gelişim hormonu (hap veya enjeksiyon), melatonin, dehidroepiandrosteron kullanımından kaçınmaları yönünde uyarmaktadır. Menopoz semptomları tedavisi için menopozal hormon terapisinin  artı ve eksileri hakkında doktorunuzla görüşün.

Araştırmacılar, kalori kısıtlamasının yaşlanma süreci ve yaşla ilgili hastalıkları azaltabileceği ihtimaliyle ilgilenmektedirler. Kalori bakımından kısıtlı bir diyet, normale oranla %25-%40 daha az kalori almak anlamına gelir –fakat diğer gerekli besinlerin hepsi dahil edilir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar umut vaat etmektedir.

CALERIE araştırmasının ilk bulgularına göre kalori alımını %25 oranında azaltan yetişkinlerde yükselen insülin seviyeleri ve vücut sıcaklığı düşmüştür; her iki faktör de hayvanlarda yaşam süresini uzatan etkenlerdir. Buna rağmen, kalori kısıtlamasının uzun vadeli güvenlik ve uygulanabilirlik durumlarının daha fazla araştırılması gerekmektedir.

Diğer çalışmalar kalori kısıtlamasının faydalarını taklit eden kimyasallara işaret etmektedir. Kırmızı şarap, üzüm ve fındıkta bulunan resveratrol bu maddelerden biridir ve obez fareler üzerinde yaşla ilgili sorunları yavaşlatma konusunda umut vaat etmektedir. İnsanlarda güvenli ve etkili olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bu süre içinde yaşlanmayı geciktirici ürün satan pazarlamacılara kanmayın. Bunun yerine, sağlıklı beslenin, egzersiz yapın, sigarayı bırakın ve ölçülü miktarlarda alkol tüketin.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Vücudunu Olduğu Gibi Sev!

Vücut şekliniz her ne olursa olsun, cildiniz ve vücudunuz ile barışık olmak size bağlı. Bu durum vücut yapınıza göre kişisel olarak zorluklar gösterse de, kendinizle barışık olmanız mümkün!
Read More

Sosyal Becerilerinizi Geliştirmenin 7 Yolu

Sosyal becerilerinizi geliştirmek, ilişkilerinizi devam ettirmenize ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilir. Burada duygusal zekanızın ve öz farkındalığınızın, iletişiminizi ve özgüveninizi nasıl geliştirdiğini öğrenebilirsiniz.
Total
0
Share