Vücudunu Olduğu Gibi Sev!

Vücut şekliniz her ne olursa olsun, cildiniz ve vücudunuz ile barışık olmak size bağlı. Bu durum vücut yapınıza göre kişisel olarak zorluklar gösterse de, kendinizle barışık olmanız mümkün!

Sağlıklı ve mutlu bir vücut görüntüsünü,bununla birlikte kendinizle barışık bir ruh halini elde etmenin ilk kurallarından biri ayna karşısında kendinizi küçümsemekten vazgeçmenizdir. Hatta aynanın karşısına geçip,“harikasın” gibi sözleri kendinize söylemek size bir şey kaybettirmez. Aksine amacınızın yansımasına ve vücudunuz hakkında olumlu düşünmek için beynin yeniden reaksiyon göstermesini sağlar.

İlk zamanlarda söylediklerinize kendiniz bile inanmayabilir,hatta size çok saçma gelebilir. Fakat tüm bu söyledikleriniz kendinizi kandırdığınız birkaç basit kelime olarak değil,kendinize olan güveninizi artıracak olan kendinize söylediğiniz iltifatlar olarak düşünün. Bu tekniğin arkasındaki yönteme “bilişsel davranışçı terapi” denir. Kendinize söyleyeceğiniz bu kelimeler kafanızdaki kötü düşünceleri iyi olanlarla değiştirmek için size yardımcı olacaktır.
Süreci hızlandırmak için,kendinize niteliği taşıyan olumlu mesajlar gönderebilirsiniz,bu mesajlar her zaman nasıl göründüğünüz ile ilgili olmak zorunda değil. Kişiliğiniz ve karakteriniz hakkında da bir şeylerin size yansıması daha olumlu bir tutum geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Kendi Vücudunuzun Avukatı Olun

Genelde çevremizdeki insanlara ve arkadaşlarımıza giydiği mayo ile şişman ya da çok cılız göründüğünü asla söylemek istemeyiz. Durum böyleyken neden kendimize söyleyelim ki? Kendinize iyi davranın,kendinizi şımartın ve negatif düşüncelerin zamanla azalacağını göreceksiniz. Eğer kendinizi çok çabuk yargılıyorsanız,sonrasında oluşan kötü ruh halini destekleyecek süper moda dergileri,gerçekçi olmayan TV şovları gibi birçok unsur mevcut. Reklamlar ve TV şovları genellikle sizi kendiniz hakkında kötü hissettirerek,herhangi bir ürün ya da hizmet satmaya çalışmanın yollarını arıyor. Eğer reklamlar genellikle kendinizi küçük görmenize yol açmasaydı,ürünleri satın almak istemezdiniz.

Ölçütlerin Ötesine Bakın

İnsanlar çoğu zaman nasıl hissettiğinize değil,vücut ölçüleriniz ve rakamların üzerine yoğunlaşıyor. Böyle davranan ve tutum sergileyen insanlar iyi hissetmeniz konusunda size yardımcı olmuyor. Vücut ölçüleriniz sizin için önem taşıyor olabilir fakat kan şekeri,kolesterol ve kan basıncı gibi diğer tüm sayılar bundan çok daha önem ve öncelik taşıyor.
Eğer stresten uzaklaşmak ve rahatlamak istiyorsanız egzersiz yapmanız faydalı olacaktır. Bununla birlikte bisiklet sürmek,yoga veya meditasyon da farklı ve sağlıklı egzersizler arasındadır.

Kendinize Biraz Şans Verin

Mükemmeliyetçi olmaktan vazgeçin ve katı kuralları unutun! Kilo vermeye çalışırken bile arada kendi isteklerinize yanıt vermeye çalışın. Fiziğinizi geliştirmeye çalışırken ruh halinizi kötü bir hale sürüklememek önem taşıyor. Yiyecekleri “iyi” ya da “kötü”olarak tanımlamayın. Kötü olarak tanımladığınız yiyecekleri tüketmenizin ardından vücudunuz düşüncelerinizle paralel reaksiyonlar göstererek,kötü hissetmenize sebep olacaktır.

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Sağlık,her boyut ve şekille birlikte gelebilir. Yaptığınız yemek kaçamakları ve toplumun “sağlıklı görünme” kavramının sizi etkilemesine izin vermeyin. Eğer fiziksel olarak kendinizi sağlıklı hissediyorsanız,doktorunuz kontroller sonrasında bir risk taşımadığınızı söylüyorsa kilo kaybı ve fit kalma hedeflerinizi baştan şekillendirin. Vücudunuz hakkındaki olumsuz düşünceler ezici gelirse veya yeme alışkanlıklarınızdan vazgeçmekte zorlanıyorsanız bir danışman,terapist veya doktorunuza danışmalısınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Daha Uzun Yaşamanın 15 Sırrı

Daha uzun yaşamak sizin elinizde! Aşağıda sıraladığımız 15 maddeyi kendi hayatınıza dahil ederek, hem sağlıklı bir yaşantı hem de daha uzun bir yaşam süresi elde edebilirsiniz.
Total
0
Share