Farkında Olmadan Tüm Enerjimizi Tüketen 11 Neden

Siz hiç farkında olmadan tüm enerjinizi alıp götürebilecek 11 şaşırtıcı neden.

Uykusuz geçen bir gece,ofiste yaşayan stresli bir gün,kız arkadaşınızla yaşanılan bir tartışma vb. olarak uzayıp giden listeler sonucunda hepimiz zaman zaman oldukça yorgun ve sıkılmış hissediyoruz. Bir de tüm bunların üzerine aşağıdaki listede yer alanlarla etkileşimde olmanız enerjinizi tamamıyla alıp götürebiliyor. Sürekli tükenmiş hissettiğiniz zaman,bu duygu halini üzerinizden atmanız ise zaman alabiliyor. Bu sebeple,enerjinizin tükenmesine yol açan sorumluları bularak sizin için geçerli olanları keşfedin.

1) Şeker

Şeker hızlı bir şekilde enerji sağlar,fakat sonrasında şekerin düşmesi ve vücudunuzu terketmesi zaman alır. Şeker tüketimini kesmenin en iyi yolu doğru gıda seçimleri yapmaktan geçer. Sağlıklı atıştırmalıklar ve kompleks karbonhidratlar kan şekerinizi sabit tutmak için önerilir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen birkaç favori karışım:

– Tam tahıllı kraker ve düşük yağlı peynir
– Taze meyve ya da kuru üzüm ve az yağlı peynir
– Yağsız yarım hindi veya tavuk sandviç
– Yağsız meyveli yoğurt veya meyve reçeliyle harmanlanmış
– Ton balığı ya da tam tahıllı kraker

2) Kafein

Kafein “yorgun ve gergin”hissetmemize yol açabilir. Uyku ihtiyacımız olduğu zamanlarda kafein tüketimini tercih edersek doğal uyku döngüsünü bozmuş oluyoruz. Kahve,çay,kola,hatta çikolata şeklinde dahi olsa çok fazla kafein tüketimi iyi uyku uyumanızı zorlaştırır. En sevdiğiniz içeceği bile sadece kafein barındırdığı için tüketimini durdurmanız gerekebilir. Uykusuzluğun üzerine binen yorgunluk ve gerginlik tüm enerjinizi alıp götürecektir,bu sebeple aşırı kafein tüketiminden kaçınmak enerji kaybını önlemeye yardımcı olacaktır.

3) Egzersiz (Çok Az ya da Çok Fazla)

Spor söz konusu olduğunda enerji kaybı kaçınılmazdır. Fakat egzersiz enerji kaybına neden olmaz,zihinsel,fiziksel ve duygusal olarak bize enerji verir. Egzersiz yapmamız,doğal olarak çok daha durgun olacağımız anlamına gelir. Egzersiz,aynı zamanda endorfin salınımını artırarak ruh halini geliştirir,enerji seviyesini artırır ve iyi hissetmenize olanak sağlar. Buna rağmen çok fazla egzersiz sağlık sorunlarına yol açabilir. Egzersiz yaparken aşırıya kaçmak vücudun bakteriyel ve viral direncinin azalmasına,bağışıklık sisteminin düzgün çalışmamasına yol açabilir. Genel olarak ele aldığımızda aşırı enerji kaybı vücudun enerjisinin tükenmesine yol açabiliyor,bu sebeple vücut dış etmenlere karşı daha savunmasız bir hal alıyor.

4) Dehidrasyon

Çoğu insan maalesef ki yeterince su içmez. Su,toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur,enerjimizi yükseltir ve dokularımızın kuru kalmamasına yardımcı olur. Vücudumuz birçok fonksiyonunda suya ihtiyaç duyar. Bu sebeple susuzluk enerjinizin azalmasında önemli bir unsurdur. Su hiç kalori içermeyen harika bir içecektir fakat susuzluğu gidermek için alternatif içeceklere ihtiyaç duyduğunuz zaman bu alternatifleri deneyebilirsiniz:

– %100 meyve suyu (kalorisi düşük olmak zorunda değil,faydalı besinleri içermesi ve doğal olması gerekli.)
– Kalsiyum desteği için yağsız süt
– Şekersiz çay (bitkisel veya kafeinsiz deneyin)
– Ev yapımı limonata

5) Uyku Eksikliği

Eğer düzenli bir gece uykusu uyuyamıyorsanız,aşağıda sıralanan nedenler uykusuzluğunuzun asıl sorumlusu olabilir:

Stres ve anksiyete
-Hastalık
-Gürültü
-Işık
-Kafein
-Alkol
-Uyarıcı ilaçlar (örneğin diyet hapları,alerji ve astım ilaçları gibi)
Depresyon veya öfke
-Korku

İyi Bir Gece Uykusu İçin Neler Yapılmalı?

– Uyku düzeninizi oluşturun. Her gün aynı saatte kalkın,hafta sonu da hafta içi uyandığınız saatlerde uyanmaya çalışın. Her gece aynı miktarda uyumaya çalışın.
– Rahat bir uyku için;yatak odanızı sadece seks ve uyku için kullanın. Yatak odanızı sessiz,karanlık ve serin tutun.
– Yatmadan önce,tütün,alkol ve kafein tüketiminden özellikle uzak durun.

6) Tutum

Genel olarak kötü bir tutum sergilemek veya kötü bir tutuma sahip olmak enerjinizin azalmasına yol açacaktır. Duygularınız,olaylara verdiğiniz tepkiler,görünüşünüz,bakış açınız ve tüm bunlarla birlikte değişen tutumunuz enerji düzeyinizi etkiler. Oldukça basit bir seçim ile hayatınızı tamamen değiştirebilirsiniz. Doğamız gereği değişim yaşarken düşünür,harekete geçeriz. Kendi lehimize olacak şekilde güçlü bir tutum sergileyip fırsatları,insanları ve hayallerimizi varlığımızla eşleştiririz. Bu sebeple tutum sergilemek kişinin özellikle kendisi için çok büyük önem taşımaktadır.

7) Dağınıklık ve Düzensizlik

Dağınık olmak ya da evinizde dağınık bir biçimde yaşamak iyimserliği karartabileceği gibi uyuşukluğa yol açarak enerjinizin tükenmiş hissetmenize neden olabilir. Yanlış yere koyduğunuz veya kaybettiğiniz bir şeyi arıyorsanız çok büyük bir fiziksel güç harcarsınız,nerede olduğunu hatırlamak için kafanızı yorar ve yapılacaklar listesinde yapılması gereken olarak büyük bir zihinsel yorgunluğa yol açabilir. Daha organize de düzenli bir yaşam için birkaç tavsiye:

– Her şeye bir depolama alanı belirleyin.
– Yapılacaklar listesi için kısa günlükler oluşturun,her günün görevini ayrı tutun.
– Harekete geçin! İşlerinizi ertelemek size zaman kaybettireceği gibi stres oluşumuna da yol açacaktır.
– Güzel ve canlandırıcı bulduğunuz eşyaları sürekli görebileceğiniz bir yerde tutun.

8) Yeterli Beslenmemek

Kalori tüketimini azaltmak kilo vermenize yardımcı olur,fakat yetersiz beslenmeye de yol açabilir. Uzun bir süre düşük kalorili bir diyeti sürdürmek vücudunuzun açık moduna yönelmesi anlamına gelebilir. Bu sebeple metabolizmanız yavaşlar ve bu sebeple enerji düzeyinizde düşüşe geçer. Kalorinin aşırı kısıtlandığı dönemlerde vücut yağ olarak kalori depolar ve enerji tasarrufu için bir yol olarak kas yakma eğilimi içerisinde olur.

Kilo vermek istiyorsanız yaş,kilo ve günlük aktivite oranına göre önerilen kalori alımını anlamalı ve bu şekilde ilerlemelisiniz. Öğünler arasında çok uzun beklemek bir diğer enerji kaybı unsuru olabilir,gün boyunca düzenli aralıklarla yeterli miktarda kalori tüketerek metabolizmanızı güçlendirin. Gün içerisinde öğün atlamak vücuda giren herhangi bir besin olmadığı için vücudun enerji tasarrufuna geçmesine yol açar.

9) Stres

Stres ve çekişme hızlı bir şekilde tüm enerji kaynaklarınızı tüketebilir. Stresle başa çıkmak için iletişim kurmaya,uzlaşmaya ve problemin çözümüne yönelik hareket etmek gerekir. Meditasyon,bir yürüyüş ya da derin bir nefes almak bile kaygı ve stres ile başa çıkmanıza olanak sağlayabilir. Başucunuzda bir not defteri tutarak gün içerisindeki sorunları deftere yazabilirsiniz,böylece aklınızdaki stresli düşünceleri kağıda aktarabilir,geçici de olsa zihninizi rahatlatabilirsiniz.

10) Benlik Saygısı Eksikliği

Sürekli başkalarıyla ilgilenerek zamanınızı geçirmek tüm enerjinizi yitirmenize yol açabilir. Dünyayı karşınıza alarak tüm enerjinizi başka işlere yoğunlaştırmanız sizin için çok yorucu olabilir,bu yorucu süreç ise sizin üzerinizde son derece güçsüz bir his bırakır. Aşağıdaki bu ipuçları kendinize olan güveninizi geri kazanmanıza yardımcı olabilir:

– Kendinizi tanıyın. Sen kimsin? Seni herkesten farklı ve eşsiz kılan nedir? İlk olarak asla kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Kişinin kendi iç dünyası ile bir başkasının dış dünyasını (dış görünüşünü) kıyaslamak yapılabilecek en büyük hatalardandır.
– Kıskançlıktan kurtulun. Sahip olmadığınız şeylere odaklanmaktan vazgeçin ve hayatın size sunduğu hediyelerin farkına varın. Kıskançlık en olumsuz enerjiler arasında ilk sırada yer alır. Şükran,sevinç ve sevgi ise en güçlü enerjilerdir.
– Kendinizi sevin ve kabullenin. Kendinizi iyice tanıyın,iyi yanlarınızı gördüğünüz gibi kötü yanlarınızı da görmek için çabalayın. Genellikle başkalarına kendisini nasıl tedavi edeceği ve karşılaştığı sorunun üstesinden nasıl geleceğini anlatır dururuz. Tüm bunları uygulamaya gelince ise kendimiz üzerindeki yaptırımlarımız geçerliliğini yitirmeye başlar,bu sebeple kendimize karşı koşulsuz bir sevgi beslemeliyiz.

11) Evet Deyin!

Yapmak istemediğiniz şeyleri yaparak enerjinizi boşa harcamayın. Sürekli ertelediğiniz şeylere evet demenin bir zamanı olmalı. Bunlarla birlikte gelişen olaylar karşısında açık fikirli olun ve olabildiğince “evet”deyin. Ayrıca,enerjinizin boşa gittiği şeylere odaklanmak farkındalığı artırmak için bir yoldur. Bu durumun farkına varılması enerjinizi doğru yöne yönlendirmenize olanak sağlayabilir. Enerjinizi artırabilecek bazı tavsiyeler:

– Çocuklarla birlikte kaliteli zaman geçirmek
– İyi kitaplar okumak
– Sağlıklı yiyecekler tüketmek
– Eşiniz/sevgiliniz ile dışarıda eğlenceli bir gece geçirmek
– Arkadaşlarınla birlikte vakit geçirmek
– Pozitif düşüncelere odaklanmak
– Masaj yaptırmak
– Özel günlerde kutlamalar yapmak

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share