Mutlu Bir Psikolojiye Sahip Olmanın 10 Yolu

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi üçgenine göre, bir kişinin kendini gerçekleştirmesi ve kendisini mutlu edecek noktaya ulaşması için birkaç şey gereklidir.

Bu noktada,başkalarının alay etmesi veya herhangi bir konuda eleştiride bulunmasının bir önemi kalmayıp,kişinin özveriyle kendi mutluluğuna önem vermesi gerekiyor. Birbirine zıt olan kendini gerçekleştirme ve kendini saplantı haline getirme arasında ince bir çizgi vardır. Tüm bu ihtiyaçlar ise aşağıdakileri içermektedir:

1. Fizyolojik ihtiyaçlar: hava,su,gıda,barınma vb.
2. Güvenlik: vücut,sağlık,aile vb.
3. Aşk: aile,arkadaşlar vb.
4. Özgüven: güven,saygı,başarı vb.
5. Kendini gerçekleştirme: yaratıcılık,bilgi,iyimserlik vb.

Hayatının son aşamasına kadar,kişi kendisini geliştirebilir ve çok daha mutlu olabilir. İşte mutlu bir psikolojiye sahip olmanın en azından yaklaşmanın 10 yolu…

1) Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Yapılan en büyük hatalardan birisi ise başkalarının yaşamları ile kendi yaşamınızı kıyaslamaktır. Her birimizin kendi yaşam standardı,farklı bir çevresi ve kendi hayatını işleyiş düzeni vardır. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı ve başarısız olduğunuz konularda kıyaslamayı durdurarak,elinizden gelenin en iyisini yapmak için çabalayınız.

2) Güçlü Bir Sosyal Çevre Edinin

Kişinin başkalarıyla olan etkileşimi çok önemlidir. Yeni insanlarla tanışmak ya da eski arkadaşlarınızla konuşmak beynimizin ihtiyacı olan bir şey,ikinci aşama ise yeni insanlarla tanışıp,küçük bir sosyal halka oluşturmaktır. Optimist insanların çoğu yeterince sosyal çevresi olan ve saygınlık kazanmış kişilerdir. Yeni arkadaşlıklar edinirken,eskilerine bağlı kalmak ise mutlu bir hayat sürmek için gereklidir.

3) İyimser Olun

Aslında gelişen olaylar sonucu hepimizin içerisinde iyimserlik olmadığı gerçeği yatıyor. Yaşam standartlarından memnun olma eylemi gerçekten zor bir eylem. İyimserlik ortalama insan seviyesinin ötesinde bir şeydir,başkalarının beklentileri için kendi beklentilerinden vazgeçmek,ödün vermek gerekebilir. Bunu dengelemek ise kişinin kendini gerçekleştirmesi için önemli bir unsur.

4) İç Bilincinizi Uyandırın

Mutlu insanların büyük bir benzerlikleri var,onlar sınırlarının farkında. Bu durum,iyi ve kötü arasındaki farklı bilmek anlamına gelir. Dolayısıyla,mutlu bir insan güzel bir şey yaparken iyi hisseder ve iyi bir şey yapmadığında üzgün olduğunu hisseder. Bilincimiz iyi şeyler yapılması sonrasında mutlu kalmanıza yardımcı olur. İyi şeyler yapın,iyi hissedin!

5) Hareket Halinde Olun

Kendinizi aktif tutun ve çok uzun süre yalnız kalmayın. Hiçbir şey yapmamak hormonları kısıtlar ve vücudun ruh ışığının sönmesine yol açar. Sürekli bir şeyler ile meşgul olmanız,negatif düşünceler üretmek için zihninize zaman tanımaz. En basit yöntemler olarak,bir parka gidebilir,çevrenizdeki insanlarla vakit geçirebilir ve aktivite kulüplerine dahil olabilirsiniz.

6) Minnet Gösterin

Eğer birisi herhangi bir şekilde sizin veya sizin için yararlı olan güzel bir şey yapmışsa,minnet gösterilmesi gereken bir eylemdir. Size fayda sağlayacak bir eylem gerçekleştiren kişi,saygı görmek ve takdir edilmek ister.

7) Organize Olun

Sorumlulukların rahatlıkla yerine getirildiği ve beklentilerin karşılandığı bir yaşam herkesin istediği bir yaşam şeklidir. Böyle bir yaşam sürmenin yolu,kendinize ait olan görevleri zamanında gerçekleştirmekten,kişilerin tercihlerine göre onları organize etmekten ve kendinize altından kalkabileceğiniz kadar iş yükü tanımlamaktan geçiyor. Organize olmanın altın kurallarından birisi de tüm bunları gerçekleştirmek için kendinize bir zaman tablosu ayarlamanız gerektiğidir.

8) Gülümsemekten Korkmayın!

İnsan zihninin bir diğer güzel yönü de,bize karşılaştığımız noktalarda gülümseme için izin vermesidir. Size komik gelen bir olayda gülümsemekten çekinmeyin,olabildiğince gülümseyin ve kahkaha atın. İnsanlar genellikle çatık kaşlı ve somurtkan kişiler yerine sürekli gülümseyen kişilerle iletişim kurmayı tercih ediyor.

9) Başkaları İçin Harcayın

Sevdiğiniz birisine bir hediye vermek aranızdaki sevgi miktarını artırır. Pahalı hediyeleri almak için yeterli bütçeye sahip olmayabilirsiniz,bu gibi durumlarda bir demet çiçek almak veya bir kahve ısmarlamak bile basit ama oldukça hoş jestlerdendir. Başkalarını mutlu gördüğünüzde,kendinizi de mutlu hissedeceksiniz!

10) Dedikodudan Kaçının

Bu durum birçok şeyi içeriyor,öncelikle bir başkasının arkasından konuşmaktan vazgeçmelisiniz. Bir başkasının hatası ve yetersizlikleri sizi ilgilendiren ve size kazanç sağlayan bir durum değil. Böyle bir durumda başkasının arkasından konuşmanız ve sonra bu durumun duyulması kendinizi suçlu hissetmenize yol açacaktır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Sosyal Becerilerinizi Geliştirmenin 7 Yolu

Sosyal becerilerinizi geliştirmek, ilişkilerinizi devam ettirmenize ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilir. Burada duygusal zekanızın ve öz farkındalığınızın, iletişiminizi ve özgüveninizi nasıl geliştirdiğini öğrenebilirsiniz.
Read More

Daha Uzun Yaşamanın 15 Sırrı

Daha uzun yaşamak sizin elinizde! Aşağıda sıraladığımız 15 maddeyi kendi hayatınıza dahil ederek, hem sağlıklı bir yaşantı hem de daha uzun bir yaşam süresi elde edebilirsiniz.
Total
0
Share