Hafızanızı Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Hafızanızın ne kadar güçlü olacağı doğduğunuz andan itibaren genetik kodlarınızda yazılı olsa da bu kodun üzerinde bazı değişiklikler yapmak sizin elinizde.

Duygu,düşünce,algı ve deneyimleri bir arada tutan ağlar sistemi olan ‘hafıza‘nın ne kadar güçlü olacağını ve yaşla beraber nasıl gerileyeceğini genleriniz belirliyor. Bu genetik koda müdahale etmek mümkün olmasa da bazı önlemler ile hayat kalitesini doğrudan etkileyen hafızayı daha güçlü tutmak mümkün. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nebahat Bilici hafızanın işleyişini ve onu genç tutmanın yollarını anlattı.

Hafıza Nasıl Bir Yapıdan Oluşuyor?

Hafıza zamana göre,’kısa süreli‘ ve ‘uzun süreli‘ olarak kendi içinde ayrılıyor. Beynin daha çok ön kısmı ile ilgili olan kısa süreli hafıza,’çalışma hafızası‘ olarak adlandırılıyor. Hasta günlük işlerini yapabilmek ve depolanmış bilginin geri çağrımı için hazırlık yapıyor. Bilgileri milisaniyelerle ölçülecek kadar kısa sürede hafızasında tutuyor. Uzun süreli hafıza ise dakikalar ve on yıllar arasındaki sürede bilgiyi hayatınızda tutmanızı sağlıyor ve limbik sistem tarafından kontrol ediliyor. İçeriğe göre ayırım ise epizodik,semantik ve prosedürel bellek başlıkları altında yapılıyor. Epizodik hafıza,kişisel yaşantıyla ilgili hafıza anlamına geliyor ve örneğin geçen yıl yaptığınız tatilin anıları burada depolanıyor. Semantik hafıza dünyadaki genel gerçeklerle ile ilgili belleği ifade ediyor. Türkiye’nin başkentinin Ankara olduğu bilgisi semantik hafızada yer alıyor. Prosedürel hafıza ise bisiklete binmek,bir müzik aleti çalmak gibi motor beceri içeren hafızayı ifade ediyor ve beynin çok farklı bir merkezi tarafından yönlendiriliyor.

Hafızayı Genetik Dışında Hangi Faktörler Etkiliyor?

Yaşla birlikte hormonal seviyelerde bir bozulma oluyor. Özellikle kadınlarda östrojen,erkeklerde ise testosteron seviyesinin düşmesiyle birlikte hafızada da zayıflama başlıyor. 50 yaşından sonra her 10 yılda bir beyinde,özellikle de beynin ön kısmrnda yüzde 2 oranında küçülme olduğu biliniyor. Bu da idrak yetene ğinde ve hafızada zayıflama ya neden oluyor. Ancak bu durum bireysel olarak farklılık gösteriyor. Beyinde küçülme her insanda hafıza bozuk luğuna neden olmayabiliyor. Bu farkın oluşmasında eğitimin büyük etkisi bulu nuyor. Eğitimli kişilerde hafızayı oluşturan ağlar sistemi daha fazla kullanıldığı için demans riski düşüyor.

Öte yandan kalp damarını Bozan her şey,beyin damarlarını da bozuyor. Kontrolsüz hipertan siyon,koroner arter hastalığı,yine damar sistemlerini etkileyen diyabet ve bazı nörolojik hastalıklar da hafızayı etkiliyor. Beslen medeki dengesizlikler,B6,B12,folik asit gibi sinirsel gelişim ve hafıza için çok önemli vitamin,minerallerin yeterince alınamaması da hafızayı olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Bir diğer etken de çevresel faktörler… Yoğun stres altında olan kişilerin hafızası zayıflayabiliyor. Sonuç olarak hafıza ile ilgili beyinsel Ağın tıpkı parmak izi gibi herkeste farklı olduğunu ve herkesin hafızasının kendi içinde değerlendiri lebileceğini unutmamak gerekiyor.

Reçetesiz Antidepresan Kullanmayın

Bazı antidepresan ilaçlarda zihinsel performansı baskılıyor. Bu ilaçlar sık sık tanıdık tavsiyesi ile kullanılabiliyor. Bu noktada doktora danışılması,doz ve süre ayarlamasının doğru yapılması söz konusu ilaçların olumsuz yan etkile rinden korunmak açısından önem taşıyor. Hafızanızı 5 adımda güçlendirebilirsiniz…

Hafızanızı Besleyin

Hafızayı güçlendirmek için hiçbir besinden ya da bitkiden mucize etkiler beklemeden,sadece her besin grubundan dengeli olarak tüketmek gerekiyor. Bunun yanı sıra hafızayı destekleyen besinlerle vitaminleri bilmek ve yeterin ce tüketmek de önem taşıyor. Selenyum,Omega 3,folik asit,B6,B12,C ve E vitamini gibi antioksidanlar beyindeki zararlı maddeleri temizleyerek,hafızaya destek oluyor. Folik asit yeşil Yapraklı sebzelerden,B12 kırmızı etten,B6 tahıllı ürünlerden,Omega 3 balık tan sağlanırken selenyum minerali sıklıkla toprakta bulunuyor. En çok kümes hayvanları,balık,et,soğan,sarımsak ve biberden elde edilebiliyor. Fındık,ceviz gibi kabuklu yemişlerde ise antioksidan içerikli yağlar bulunuyor. Bu gıdaların kabuklu alınıp kırılır kırılmaz tüketilmesi olumlu etkisini artırıyor. Taze glukozdan yararlanan tek organın beyin olması nedeniyle kan şekerinin düşmesi,zihinsel performansı azaltıyor. Bu nedenle günlük beslenmede üç ana öğünün arasına en az iki ara öğün koymak gerekiyor.

İyi Uyuyun

İyi bir zihinsel performans için günde en az altı saat uyumak gerekiyor. Uzun süreli uykusuzluk çekenlerde kortizon seviyesi yükseliyor. Bu durum hafi zayi kontrol eden sistemleri olumsuz etkileyerek,hasara yol açıyor. Gece uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlıyor. Araştırmalar;melatoninin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini,ömrü uzattığını,stresi ve yaşlanma bulgularını azalttığını gösteriyor. Bu hormondan yararlanmak için uykuyu erken saate çekmek,hormonun en çok salgılan dığı karanlık saatlerde uyumak gerekiyor.

Hem Zihinsel Hem Bedensel Egzersiz Yapın

Sadece haftada dört gün,30-45 dakika boyunca yapılacak yürüyüş dahi beyinde kan akımını hızlandırarak zihinsel fonksiyonları güçlendiriyor. Bunun yanı sıra yeni bilgiler edinmek,bir müzik aleti çalmak ve okumak gibi faaliyetler de zihinsel egzersiz yapmak anlamına geliyor. Çünkü yeni şeyler öğrenmek,beyinde sayıları sabit olan nöronlar arasındaki ağları artırarak hafızayı güçlendiriyor. Okumayan bir insanda bu ağ sayısı üçken,çok okuyan bir başkasında on olabiliyor. Televizyon seyretmek ise pasif izleyici olunması nedeniyle tam tersi bir etki ile zihinsel fonksiyonlarda gerilemeye neden oluyor.

Stresinizi Kontrol Edin

Hafif bir stres,kişinin dikkatini artırıyor,.öğrenme sini güçlendiriyor ve hızlandırıyor. Oysa kontrol edilemeyen yoğun,kronik stres dikkatte azalmaya,konsantrasyon bozukluğuna ve unutkanlığa yol açıyor. Modern toplumların en büyük problemlerinden biri olan stresin kontrolünü yapabil mek,onun destekleyici gücünden faydalanabilmek gerekiyor. Alkol ve sigaraya hayır deyin Doğrudan damar siste mine zarar veren sigara tüketimi,beyin damarları üzerinde de olumsuz etkiye sahip olduğu için hafızayı zayıflatıyor. Alkolde iste tıpkı streste olduğu gibi düşük miktarı,kan akşını hızlan dırarak fayda sağlarken,fazlası kan yağlarını artırıyor. Bu da damar çeperinde kalınlaşmaya ve yağlan maya neden olarak damar yapısını bozuyor.

Modern toplumların en büyük problemlerinden biri olan stresin kontrolünü yapabilmek,onun destekleyici gücünden faydalabilmek gerekiyor.

Alkol ve Sigaraya Hayır Deyin

Doğrudan damar sistemine zarar veren sigara tüketimi,beyin damarları üzerinde de olumsuz etkiye sahip olduğu için hafızayı zayıflatıyor. Alkolde ise tıpkı streste olduğu gibi düşük miktarı,kan akışını hızlandırarak fayda sağlarken,fazlası kan yağlarını artırıyor. Bu da damar çeperinde kalınlaşmaya ve yağlanmaya neden olarak damar yapısını bozuyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Daha Uzun Yaşamanın 15 Sırrı

Daha uzun yaşamak sizin elinizde! Aşağıda sıraladığımız 15 maddeyi kendi hayatınıza dahil ederek, hem sağlıklı bir yaşantı hem de daha uzun bir yaşam süresi elde edebilirsiniz.
Total
0
Share