Prostat Kanserinin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Prostat kanserinin 3 temel tedavi yöntemi bulunuyor: Radikal prostatektomi ameliyatı, radyoterapi ya da şua tedavisi ve brakiterapi.

Tedavi seçenekleri
Prostat kanserinin 3 temel tedavi yöntemi bulunuyor:Radikal prostatektomi ameliyatı,radyoterapi ya da şua tedavisi ve brakiterapi. Prostat kanserinin en klasik tedavi yöntemi radikal prostatektomi ameliyatı. Günümüzde de halen uygulanan bu yöntemle prostatın tamamı,çevresindeki meni kesecikleriyle birlikte kesilerek çıkartılıyor. Burada hastadaki kanserli organın tamamı vücuttan alınıyor. Şua tedavisi de denilen radyoterapi tedavisinde hastaya dışarıdan ışın veriliyor. Brakiterapide ise vücudun içine koyulan ışın yayan radyoaktif tohumcuklarla hastaya içeriden ışınlama yapılıyor. Her iki tür ışın tedavisinde de prostat çıkartılmıyor. Hangi tedavi sorusunun cevabı,hastanın yaşam beklentisi,yaşı,hastalığa bakışı,hekimin hastalığa bakışı gibi etkenlerle belirleniyor. Hastayla birlikte,her bir tedavi yönteminin artıları ve eksileri tartışılarak karar veriliyor. Ancak brakiterapide biraz daha seçilmiş bir grup var. Brakiterapiye uygun hasta kriterlerine uyan kişilerde tedavi daha başarılı oluyor. Yoksa prostat kanseri tedavisinde kullanılan üç yöntem birbirine çok yakındır. Ameliyat yapılan hastalar,brakiterapi yapılan hastalar ve şua yapılan hastaların hepsini ayrı ayrı değerlendirdiğimizde 15 yılık sağ kalım oranlarının birbirine çok yakın olduğunu görüyoruz.

Hormon Tedavisi
Prostat kanseri tedavisinde zaman zaman hormon tedavisine de yer veriliyor. Özellikle brakiterapi ve şua tedavisi öncesinde verilen hormon tedavisiyle amaç prostatın küçültülmesi,dışarıdan ya da içeriden verilen şuanın çevre organlara zararının azaltılması. Çünkü prostat öyle derinde bir yerde duruyor ki,çevresindeki kalın bağırsak,biraz arkasındaki mesane,yan tarafındaki erkekte sertleşmeyi sağlayan sinirlerin hepsi de şuadan etkilenebilir. Bütün bunlarda oluşabilecek idrar kaçırma,dışkılama problemleri,ishaller,makattan kanamalar,daralmalar gibi yan etkiler için brakiterapi ve şua tedavisi öncesi hastaya 3 ile 6 ay hormonal ilaç tedavisi verip,tedaviye daha sonra başlanıyor.

Dr. Hakan Özveri

Total
0
Shares
Related Posts

Mevsimsel Alerjik Rinite Neden Olan Alerjenler

Alerjen olarak tanımlanan maddelere karşı duyarlılığı olan bir kimsede, alerjen ile karsılaşma sonrasında burunda başlıca akıntı, hapşırık, kaşıntı ve tıkanıklık şeklinde yakınmaların oluştuğu hastalık tablosu alerjik nezle olarak tanımlanır.

Besinlerin Gücü Adına

Yapılan araştırmalar bazı besinlerin birlikte tüketilmesinin daha yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Bu besinlere birkaç örmek verilebilir.
Total
0
Share