Rafine Ürünlerin Hayatınıza Girmesine İzin Vermeyin!!!

Rafine Ürünlere Dur Deme Vakti…
Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday,tam çavdar,yulaf gibi rafine edilmemiş tahılları tercih edin. Rafine edilen besinlerin kan şekerini yükseltme etkisi daha fazladır,yani glisemik indeksi yüksektir. Bu besinlerin yenilmesinden sonra kan şekeri hızla yükselir,sonrasında aşırı ve düzensiz salgılanan insülin hormonu da kan şekerinizin düşmesine sebep olur. Bu da yorgunluk,halsizlik ve sinirlilik hâlinin ortaya çıkmasını tetikler.

Glisemik indeksi düşük gıdalar tüketildiği zaman kan şekeri düzenli yükselmekte ve vücudunuz normal aktivetelerini daha iyi sergilemektedir.

Glisemik indeksi yüksek besinler,fazla insülin salgılanmasına sebep olur. Fazla salınan insülin vücutta yağlamaya yol açarak ve sonrasında obeziteyi doğurmaktadır.

Glisemik yük,her hangi bir öğünde tüketilen besinlerin içeriğindeki karbonhidratın kan şekerinde oluşturduğu toplam şeker yüküdür. Glisemik indeksi yüksek besinlerin glisemik yükleri de yüksektir.

Dyt. Şengül sangu Talak

Total
0
Shares
Related Posts

Tiroit Hastalıklarında İyot Önemli

Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 40'ında çeşitli tiroid bezi hastalıkları bulunuyor. Araştırmalar, Türkiye'de kişilerin günlük almaları gereken iyotun ortalama 4'te birini aldıklarını gösteriyor.
Total
0
Share