Rafine Ürünlerin Hayatınıza Girmesine İzin Vermeyin!!!

Rafine Ürünlere Dur Deme Vakti…
Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday,tam çavdar,yulaf gibi rafine edilmemiş tahılları tercih edin. Rafine edilen besinlerin kan şekerini yükseltme etkisi daha fazladır,yani glisemik indeksi yüksektir. Bu besinlerin yenilmesinden sonra kan şekeri hızla yükselir,sonrasında aşırı ve düzensiz salgılanan insülin hormonu da kan şekerinizin düşmesine sebep olur. Bu da yorgunluk,halsizlik ve sinirlilik hâlinin ortaya çıkmasını tetikler.

Glisemik indeksi düşük gıdalar tüketildiği zaman kan şekeri düzenli yükselmekte ve vücudunuz normal aktivetelerini daha iyi sergilemektedir.

Glisemik indeksi yüksek besinler,fazla insülin salgılanmasına sebep olur. Fazla salınan insülin vücutta yağlamaya yol açarak ve sonrasında obeziteyi doğurmaktadır.

Glisemik yük,her hangi bir öğünde tüketilen besinlerin içeriğindeki karbonhidratın kan şekerinde oluşturduğu toplam şeker yüküdür. Glisemik indeksi yüksek besinlerin glisemik yükleri de yüksektir.

Dyt. Şengül sangu Talak

Total
0
Shares
Related Posts

Şişmanlık ve Kalp Damar Hastalıkları

Kilonuzun normal ağırlıkta olması kalp sağlığınız açısından önem taşır. Bu nedenle sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı oluştururken besin tüketim miktarlarına dikkat edilmelidir.

Aşılar bebeğin doğumu ile başlar!

Aşıdan sonra oluşan antikorlar vücutta uzun süre kalırlar.Mikropla karşılaşma anında mikrobun vücuda girmesine engel olarak hastalık oluşmasını engellerler.
Total
0
Share