Rahimağzı Kanseri

Human Papilloma Virüsler (HPV) çok yaygın görülen, belirti göstermeyen ve oldukça bulaşıcı virüslerdir. HPV, belirti göstermeyen bir virüs olduğu için insanlar farkında olmadan başka kişilere bulaştırabiliyor veya virüs yayılıyor.

HPV Virüsü ne kadar yaygın ve bulaşıcıdır?

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre dünya’da yaklaşık her 10 kişiden 1’inde HPV virüsü vardır. Tüm dünyada 630 milyon kişide HPV infeksiyonu bulunmaktadır.
“Kadın veya erkek bir kişinin hayat boyu bu virüs ile bulaşma riski %80’dir. “
İnsanlar virüsü taşıdıklarının farkında olmaz ve diğer insanlara bulaştırırlar. Oldukça yaygın bir virüs olmasının temel sebebi de budur.

HPV virüsü nelere sebep olur?

En önemli sonucu rahim ağzı kanseri ve kanser öncesi rahim ağzında oluşan lezyonlardır: Kadınlarda en sık görülen 2. kanser türüdür. Her 2 dakikada bir kadın,hayatını bu hastalık yüzünden kaybediyor. Tedavi edilebilse dahi,bu tedavi kısırlığa yol açabilir.

Genital Siğiller: HPV’nin bir önemli sonucu da Genital Siğiller. Tedavisi mümkün ama çok sancılı bir süreç (Yakma vb..),Tedavi edilse bile sıklıkla tekrarlıyabiliyor

Diğer Sonuçları:HPV,Rahim ağzı kanseri ‘ın yanısıra birçok başka genital bölge kanserine (vajina ve vulva kanserleri) ve bazen de anne karnından çocuğa geçerek çocukta RRP denilen (solunum yolunda çıkan siğiller) hastalığa yol açarak ciddi sıkıntılar yaratabiliyor.

2008 Nobel Tıp Ödülünün HPV çalışması ile ilişkisi nedir?

2008 yılı Nobel Tıp ödülünü HPV’nin rahim ağzı kanserine sebep olduğunu ilk defa bilimsel olarak kanıtlayabilen bilim adamına verildi.

Dr. Nevzat melih Gündüz

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Her Kadının Tüketmesi Gereken 9 Yiyecek

Kadın sağlığı için doğru beslenme düşünüldüğü kadar karmaşık bir durum değildir. Yeni başlayanlar için bu dokuz müthiş gıda kanser, kalp hastalığı, osteoporoz ve menopoz sonrasında oluşabilecek önemli tehditleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Dilatasyon Ve Kürtaj

Dilatasyon ve kürtaj doktorun rahimden doku aldığı bir prosedürdür. Yoğun kanama gibi rahimle alakalı sorunları teşhis ve tedavi etmek ya da düşük sonrası rahmi temizlemek amacıyla yapılır.
Total
0
Share