Reflü Ne Demektir?

Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir. Gastroözofageal reflü; mideden (gastro) yemek borusuna (özofagus) kaçışı gösterir.

Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir. Gastroözofageal reflü;mideden (gastro) yemek borusuna (özofagus) kaçışı gösterir.


Mide içeriği;

mide içinde bulunan hücrelerin yapıp saldığı asit nedeni ile çok tahriş edicidir. Mide içindeki koyu kıvamlı bir sıvı (mukus) tabakası ile kendini korur. Ancak aynı asit yemek borusuna gelirse,yemek borusunun kendini asitten korumasını sağlayacak bir mekanizma yoktur,asit tahrişe neden olur.

Hastalar asit ve enzimli mide içeriğinin yemek borusuna dönmesini,göğüs arkasında yanma olarak hisseder bazen de bunun boğaza ve boyuna yansıdığını ifade eder. Yanma ve baskı tarzında olan bu yakınmalar yemekten sonra artar ve saatlerce sürebilir.

Ne zaman Reflü Hastalık olarak değerlendirilir?

Normalde insanlarda mide içindeki sıvı veya gıdaların yemek borusuna geri gelmesi hiç bir şikayete neden olmadan ortaya çıkabilir. Ama kişiler bunun farkına varmazlar ve bu durum yemek borusuna zarar vermez. Bu durum bir hastalık değildir. Reflü şikayete veya yemek borusunda tahrişe neden olduğunda hastalık olarak isimlendirilir ve Gasroözofajial reflü sendromundan bahsedilir.

Prof. Dr. Murat Saruç

Total
0
Shares
Related Posts

Depresyon Sonbahar Sever

Güneşli yaz günlerinden sonra havanın erken kararmaya ve yavaş yavaş soğumaya başladığı sonbaharda, tabiat gibi insanlar da değişim yaşıyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesinden Uzman Psikolog Yelda Uçtu Öge sizin için yazdı.
Total
0
Share