Boyun Fıtığı Cerrahisinde Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

Günümüzde en çok tercih edilen yaklaşım hangisidir?

Açık cerrahi yöntemler boynun önünden ve arkasından yapılmaktadır. Boynun önünden yapılan ameliyatta disk dokusu tamamen çıkanlmaktadır (anterior servikal mikrodiskektomi). Çıkanlan disk dokusu yerine disk yüksekliğini sağlamak için bir şey konabilir (füzyon) veya konmayabilir. Çıkarılan disk dokusu yerine;hastanın kendi leğen kemiğinden alınan kemik parça (greft) veya karbon kafesler yerleştirilebilir. Bu iki tür yaklaşımda disk mesafesi yüksekliği korunmuş olmaktadır. Zamanla greftin alt ve üstündeki her iki omurga kemiği birbirlerine kaynamaktadır. Dolayısıyla bu mesafede bir hareket kaybı olmaktadır.

Günümüzde en çok tercih edilen yaklaşım diskektomi sonrası mesafeye yapay disk yerleştirilmesidir. Bu yaklaşımla hem disk mesafesi yüksekliği korunmakta hem de bu seviyede boynun hareket kabiliyeti korunmaktadır.

Boyun fıtıklarında enseden yapılan cerrahi yaklaşım çok nadiren,ancak özel durumlarda tercih edilmektedir.

Doç. Dr. Ferda Çağavi

Total
0
Shares
Related Posts

Depresyon Sonbahar Sever

Güneşli yaz günlerinden sonra havanın erken kararmaya ve yavaş yavaş soğumaya başladığı sonbaharda, tabiat gibi insanlar da değişim yaşıyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesinden Uzman Psikolog Yelda Uçtu Öge sizin için yazdı.
Total
0
Share