Reflü Yastıklarının Tedavideki Yeri

Piyasada bulunan reflü yastıkları, reflü tedavisinde yardımcı bir üründür.

Yemek borusu içindeki asidin 24 saatlik ölçümleri ile yapılan çalışmaların sonuçlarında gece olan reflü ataklarının,beklenilenin aksine gündüz yaşanan reflü ataklarından daha fazla ve sık olmadığı gösterilmiştir.

Yine de kişinin yaşamında yapacağı bazı düzenlemeler olası gece reflü ataklarını engelleyebilir ve kişiyi rahat ettirebilir.

Bunlardan bazıları;akşam yemeğinin erken yenilmesi ve yatarken vücudun üst kısmı ile başın yüksekte olmasını sağlamaktır. Bunun için yastık sayısı artırılabilir veya yatağın baş kısmı yükseltilebilir.

25-30 derece diklikte bir açıyla yatıldığında mide içeriğinin yemek borusu ve yutağa doğru yukarı kaçışı azalır. Piyasada bulunan reflü yastıkları,reflü tedavisinde yardımcı bir üründür. Bu yastıklar,kişinin yatarken başını midesinden yüksekte tutmak üzere özel dizayn edilmişlerdir.

Ancak reflü hastaları için özel üretilmiş bu eğimli yastıklar genellikle normal yastıklara göre daha pahalı satılmaktadır. Reflü hastası iki yastık kullanıp birine eğim vererek de çözüme ulaşabilir.

Dr. Özdal Ersoy

Total
0
Shares
Related Posts

Mevsimsel Alerjik Rinite Neden Olan Alerjenler

Alerjen olarak tanımlanan maddelere karşı duyarlılığı olan bir kimsede, alerjen ile karsılaşma sonrasında burunda başlıca akıntı, hapşırık, kaşıntı ve tıkanıklık şeklinde yakınmaların oluştuğu hastalık tablosu alerjik nezle olarak tanımlanır.
Total
0
Share