Saç Dökülmesini Ciddiye Alın

Saç dökülmesi ve önemsenmesi

Çok iyi bakılmasına rağmen bazen saçlar dökülmeye başlar ve işte o zaman bir panik yaşanıyor. Oysa her dökülme karşısında endişe etmenize gerek yok. Çünkü saçlar her 4 yılda bir yenileniyor. Saç teli vücudun diğer kılları gibi "büyüme,geçiş,dinlenme"olmak üzere üç aşamadan geçiyor. Saç telinin kaybı bu dönemlerin herhangi birinde olsa da,sıklıkla dinlenme fazında meydana geliyor. Saç tellerinin yüzde 85’inin büyüme fazında,yüzde 15’inin dinlenme fazında meydana gelir.

Saç dökülmesinin ve bu sorunun ne zaman ciddiye alınması gerekir?
Günde ortalama 50-100 adet saç telinin kaybı normal sınırlarda olduğundan endişe etmemek gerekiyor. Ancak kişinin saç yoğunluğu çevresindekiler tarafından fark ediliyorsa,bu toplam saçın yüzde 25’lik kısmında kayıp olduğu anlamına geliyor. Bu durumda günlük saç kaybı 100-200 adedi bulduğundan,hekime başvurma zamanının geldiğini gösteriyor. Saçları dökülmeye başlayan kişilerin doktorlardan öğrenmek istediği ilk şey saç dökülmesinin kalıcı olup olmayacağıdır. Çünkü kalıcı saç dökülmeleri tedavi edilmediği takdirde saç kaybı giderek artıyor. Hatta bazen tedavi uygulansa bile saç kaybı devam edebiliyor.
Kalıcı dökülmelerin bir kısmı saçlı deride harabiyet yaparak belli bir alanda iz bırakabiliyor.

Dr. Yeşim Tekin

Total
0
Shares
Related Posts

Çocuğunuzun Önünde Tartışmayın

Her ailede tartışma olur. Tartışma yaşanmayan ailede çocuklar, tartışmanın ne olduğunu bilmez ve kendilerini korumada zorlanırlar. Tartışmanın kendisi değil niteliği önemlidir.
Total
0
Share