Saç mezoterapisi saç dökülmesini önler mi?

Mezoterapi ile saçlı derinini kan dolaşımında bir düzelme ve saç hücrelerinin beslenmesinde artış meydana gelir.

Saç ekimi operasyonu yapılan pek çok merkezde uygulanmakta olan saç mezoterapisi,saçların canlanması,kuvvetlenmesi ve tekrar kalınlaşarak dolgun ve parlak hale gelmesi için saçlı derinin orta ve derin kısımlarına çok ince ve özel iğnelerle uygulanan bir tedavi şeklidir. İğnelerle deriye zerkedilen madde bir aminoasit,oligoelement,antioksidan,dolaşımı artırıcı,mineral ve vitamin karışımı olup saça adeta bir doping etkisi yapmakta ve metabolizmayı uyarmaktadır. Ağrısız,acısız ve yan etkisi olmayan,tamamen vücutta bulunması gereken maddelerin takviyesine dayanan bir tedavi şeklidir.

Mezoterapide kullanılan karışımlarda belli bir standart formül yoktur . Uygulayıcı cerrahın ya da doktorun tecrübelerine göre hassas bir şekilde hazırlanan solüsyonlar her hastada farkı yanıt oluşturabilir. Ayrıca her merkezde uygulanan mezoterapi karışımı iyi sonuç verir diye bir şey söylenemez. Hazırlanan solüsyonlardan daha iyi sonuç almak için cerrahın deneyimine göre bazı maddeler karışıma eklenebilir,azaltılabilir veya oranlarında değişime gidilebilir.

Mezoterapi ile saçlı derinini kan dolaşımında bir düzelme ve saç hücrelerinin beslenmesinde artış meydana gelir. Saç dökülmeleri çok azalır ya da tamamen duru,incelmiş olan saçlar kalınlaşır,parlak ve canlı hale gelir. Saç mezoterapisi ile genetik sebeplerle dökülmüş ve tamamen çıplak hale gelmiş alanlardan saçları tekrar çıkarmak ve saçsız bir alanda saçların tekrar büyümesini sağlamak olası değildir.

Saç mezoterapisi yediden yetmişe herkese uygulanabilecek bir tedavi iken hamilelerde uygulanması sakıncalı olabilir. Tedavi sonrasında (yaklaşık 10 dakika sürmektedir) hemen normal yaşama dönülebilir ve şişme kızarıklık ya da morarma olmaz. Bizim özellikle mezoterapiden yarar gördüğünü tespit ettiğimiz hasta grubu,saç dökülmeleri yeni başlamış,saçları incelmiş,uzamasında problem olan yani saçın büyüme evresi olan anagen devresinde kısalma meydana gelmiş ve saç kıllarında minyatürleşmenin başladığı hastalardır. Bu kişilerde saçlarda hızlı bir iyileşme ve canlanma,uzamasında artış mezoterapi ile mümkün olabilir.

Mezoterapi uygulamalarında belirli bir standart yoktur ve genellikle uygulayıcı doktorun tecrübesi ile ilişkilidir. Seans aralıkları haftalık ya da ayda bir olabildiği gibi seans sayıları 5-15 seans arasında değişebilir. Biz genellikle saç mezoterapisini,genetik nedenle saçları dökülen erkek ve kadın hastalarımızda 10 seans öneriyor ve uyguluyoruz. Saç dökülmesi sebebi genetikse bu sebepleri tamamen durdurmak olanaksız olduğundan yılda 2-3 kez ya da 3-4 ayda bir tek seans şeklinde bir destek tedavisi önerilir. Ayrıca erkek hastalarımızda genetik tipte dökülmeyi önleyebilecek ağızdan alınan “finasteride”maddesi ve bir topikal spreyle bu tedavi desteklenmelidir. Kadınlarda görülen hastalık,stres,doğum sonrası,mevsimsel dönem ve yetersiz beslenmeye bağlı dökülmelerde ise 10 seanslık bir uygulama sonrasında saçlar canlanmaktadır. Saç dökülmesine sebep olan durumlar tekrarlamadıkça (anemi,tiroid hastalıkları,çinko eksikliği,saç çekme hastalığı vb.) tekrar mezoterapi seansı gerekli olmamaktadır.

Bugün tüm saç ekim merkezlerinde kullanılan ve destek tedavisi adı altında saç çıkardığı ve saçları güçlendirdiği iddia edilen elektrostatik akım tedavileri,plasma tedavileri yada lazer tedavilerinin saç büyümesini artırıcı bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir değeri yoktur. Bu tedavi metodları tamamen ticari olup,üzerlerinde yorum yapılabilecek bir süre kullanılmış,pozitif etkileri ve yan etkileri yıllarca araştırılmış ve etkinlikleri kanıtlanmış ürünler değillerdir. Uzun süren deneyimlerimiz bize saç mezoterapisinin bu adjuvan tedaviler arasında en etkili tedavi şekli olduğunu göstermiştir.

Op. Dr. İlhan Serdaroğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Mutlu Evlilik İçin 7 Öneri

Yaz sıcaklarının kendini göstermeye başladığı, evlilik mevsiminin açıldığı şu günlerde hayali, havuz başında, kırda düğün yapmak olan çiftlerin düşleri gerçekleşiyor.
Total
0
Share