Anne olmayı da kilo vermeyi de zorlaştırıyor

Kadınların kilo vermesinde ve çocuk sahibi olmasında önemli engellerden biri de PCOS, yani Polikistik Over Sendromu.

Sorun Türkiye’de her 100 kadından 27’sini etkiliyor. Modern yaşam koşulları herkes için vazgeçilmez kolaylıklar sağlıyor;internetten ödeme yapıyor,uçak bileti alıyor,bilgisayar üzerinden dünyanın öbür ucundaki sevdiklerimizle görüntülü konuşma yapabiliyoruz. Ancak hayatı kolaylaştıran teknolojinin ele bir bedeli var.

Modern yaşamla birlikte geçtiğimiz yüzyılda 100 milyonun üzerinde olan sperm sayısında üst sınır,günümüzde DSO tarafından 15 milyon olarak belirlenmiştir. Bu insan üremesini tehdit eden bir durumdur. Avrupa Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre 2050 yılında üreme oranlarının yüzde 5’e kadar inebileceği,insanların %95′ inin ancak tüp bebek ve benzeri yardımcı üreme yöntemleri ile çocuk sahibi olabileceği açıklanmıştır.

İnatçı kilonun bir nedeni de PCOS olabilir
Son zamanlarda tüm dünya aşırı kilo ve obezite ile mücadele ediyor. Obezitenin kanser başta olmak üzere,hipertansiyon,diyabet,eklem ve kalp-damar hastalıkları gibi sorunlara yol açtığı biliniyor.
Dünyada PCOS görülme oranı % 8-10 civarında iken ülkemizde bu oran %27’ye kadar çıkıyor. Dolayısıyla polikistik over ve bunun yol açtığı yumurtlama bozuklukları karşımızda ciddi bir sorun olarak duruyor.

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share