Saçınızın Zamanı

Saçlarımız sağlığını yitirmeden önlemleri almak uzun yıllar kaliteli ve canlı görünümde saçlara sahip olmayı getirecektir.

Saçlarımız kadın,erkek herkes için fiziksel görüntümüzü güzelleştiren ya da kötüleştiren en önemli aksesuarımızdır aslında. Özellikle kadınlarda parlak,kaliteli tellerden oluşan uzun bir saç hem sağlıklı hem de daha enerji dolu bir görüntü sergiler. Ancak yazın deniz,havuz suyu içinde bulunduğumuz şu günlerde ise soğuk hava koşullarından çabuk etkilenen bir yapıya sahiptir. Saçlarımız sağlığını yitirmeden önlemleri almak uzun yıllar kaliteli ve canlı görünümde saçlara sahip olmayı getirecektir. Bunun için ilk basamak dengeli ve düzenli beslenmek,sebze meyve gibi yiyecekleri yeteri kadar tüketebilmektir. Saçlarımız kökünden beslendiği için gıdalarla alınan vitamin ve mineraller saçlarımız için çok sağlıklıdır. Yeterli protein,demir,çinko.biotin ve folik asit içeren beslenme şekli saçlarımız için doğru seçim olacaktır.

Kilo Vermek Saçlarımızı Döker mi?
Zayıflamak için yapılan ağır diyetler de son yıllarda kadınlarda ciddi geri dönüşü olmayan yaygın saç dökülmelerini görmemize sebep olmaktadır. Protein açısından yetersiz diyetler saç köklerini dinlenme fazına çekerek proteinden tasarruf etme yoluna gider. Bu ağır diyetleri takip eden 3-4 ay içinde dökülmeler başlar. Saç ekimi yaptığımız 20 hastadan ikisinin kadın olduğunu söyleyebilirim.

Saç Bakım Ürünleri
Saç şampuanlarınızı seçerken en çok reklamı yapılan ürünleri değil bir dermatolog tarafından saçınızın,cildinizin yapısına uygun önerilen ürünleri tercih etmeniz gerekir. Çok kuru ve ince telli saçlara sahipseniz açmak için yapılan tarama işlemi esnasında travmaya maruz kaldığı için kırılmalar görülebilir. Yıkama işlemi bittikten sonra saçlara durulanmasına gerek olmayan ürünler kullanılırsa saçlar kırılmaz,uçları korunur. Saçlarınızı belirli aralıklarla 3-4 ayda bir uçlarından kestirirseniz daha sağlıklı olduğu için çabuk ve dengeli uzar. Saç boyası,renk açıcılar,sprey,köpük,jöle gibi kimyasalların abartılmadan ölçülü tüketilmesi gerekir. Sık sık çektirilen fönler saçın zayıflamasına,incelmesine ve uzun vade de dökülmelere sebep olur.

Görünüşünüzün önemli bir unsuru olan saçlarınıza gereken özeni göstermenin ve gerektiğinde uzmanına başvurarak sorunlarını gidermenin sizlere uzun yıllar mutlu ve özgüvenli bir yaşam sağlayacağını unutmamak gerekir.

Sağlıklı saçlarla sağlıklı günlere…

Sema Önkül

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share