Saçlarınız İçin 5 Süper Yiyecek

Saçlarım dökülüyor, saç dökülmesini nasıl önleyebilirim? Güçlü saçlara nasıl kavuşurum? Saçlarıma hangi gıdalar iyi gelir? Gibi sorular sizin de aklınızı meşgul ediyorsa, saçlarınızı canlandıracak bu yazımızı okumadan geçmeyin!

Kalın telli,kolay dökülmeyen ve çabuk yıpranmayan saçlara sahip olmayı kim istemez ki…
Sağlıklı ve parlak saçlar her kadının hayalidir. Fakat birkaç yaşam tarzı faktörü,genetik faktörler ve yanlış beslenme nedeniyle saçlarda ciddi hasarlar ortaya çıkar. Aşağıdaki gıdalar tüm saç sorunlarınız için size fayda sağlayacaktır. İşte bu gıdalar:

Somon

Somon,tam bir güzellik besinidir. Omega-3 yağ asitleri bakımından,protein bakımından yüksek kaliteli,B-12 vitamin ve demir bakımından da oldukça zengindir. Omega-3 esansiyel yağ asitleri,kafa derisinin sağlığı için gerekli desteği sağlar. Omega-3 asitlerinin eksikliği saçın mat gözükmesine ve kafa derinizin kuru kalmasına yol açar.

Vejetaryen iseniz,endişelenmenize gerek yok! Günlük diyetinize,iki yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu eklediğinizde de benzer etkileri elde edebilirsiniz.

Koyu Yeşil Sebzeler

Ispanak,brokoli ve pazı gibi sebzeler kafa derisindeki sebum’u üretmek için gerekli A ve C vitamini ihtiyacını karşılamada yardımcı olmaktadır. Sebum,doğal saç kremi gibi hareket eder ve saçlarımızdaki foliküller tarafından salgılanan yağlı bir maddedir. Ayrıca bu sebzeler vücudunuza demir ve kalsiyum da sağlar.

Yumurta

Yumurta,en iyi mevcut protein kaynağıdır ve yüksek kaliteli protein olarak kabul edilir. Saçların büyümesini ve kuvvetlenmesini sağlar. Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için yumurta oldukça faydalıdır. B vitamini bakımından zengin olan yumurtayı günlük olarak 1 adet tüketebilirsiniz. Saçlarınıza faydalı olması açısından,yumurtanın sadece haşlanmış olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Fındık

Günlük diyetin bir parçası olarak,düzenli şekilde fındık yemek saç ve saç derisi için çok faydalıdır. Brezilya cevizi ve selenyum kafa derisi sağlığı için önemli mineral kaynaklarıdır. Bunun yanı sıra ceviz,alfa-linolenik asit içeriği sayesinde saç için yardımcı olan omega-3 yağlı asit türü içerir. Kaju fıstığı,cevizler ve badem de aynı işlevlerde kullanılabilir.

Fındık,içerisinde bulunan E vitamini sayesinde saçın genel sağlığı ve canlı görünmesine yardımcıdır. E vitamini eksikliğinde saçlar kolayca kırılır ya da kırılgan saçlar oluşur.

Havuç

Sağlıklı sağlara sahip olmanın yolu sağlıklı bir sağ derisine sahip olmaktan geçer. Saç derisi için mükemmel bir besin olan A vitamini havuçta bol miktarda bulunmaktadır. Yemeklerinizde salatanıza havucu da dahil ederek havucun faydalarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca,havucu meyve suyu şeklinde de tüketebilirsiniz. Havuç,mat ve yorgun görünümlü bir cilt ve saçı canlandırmak için oldukça yararlıdır. Cildiniz ve saçlarınızı gençleştirirken taze bir görünüm bırakacaktır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Saç Beyazlaması Önlenebilir mi?

Beyaz saç genetik mi yoksa stres de etkiliyor mu? Saçların beyazlamasını önlemek için hangi önlemler alınmalı? Tüm bu soruların cevabını sizler için yazdık.
Total
0
Share