Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz Diyabet Riskini Azaltıyor

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, genetik faktörlerin rol aldığı önemli bir hastalık olmakla birlikte, dengeli beslenme ve spor ile kontrol altına alınabiliyor.

Yaşam biçimiyle ilgili bazı kurallara dikkat ederek diyabet riskinin yüzde 50 azaldığında dikkat çeken Acıbadem Bursa Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Oğuz Kaan Ünal,“Yetişkinlerde görülen Tip 2 diyabet insülin direnci ile baş gösteriyor ve devamında insülin salgılanmasında bozuklukların yaşanması ile ortaya çıkıyor. Bu faktörlerin meydana gelmesinde de en önemli iki neden,sağlıksız beslenme ve obezite. Bu iki temel neden ortadan kaldırıldığında genetik geçirgenlik söz konusu olsa bile kişi diyabetten korunabilir.”dedi.

Hastalığın dokulara insülin cevabının bozulması ile başladığını ve sonrasında insülin salgılanmasında bozukluk şeklinde devam ettiğini dile getiren Dr. Kaan Ünal,şu bilgileri verdi:“Yani insülin seviyesini dengede tutmak hastalığın seyri açısından büyük önem taşıyor. Genetik geçirgenliği olması sebebiyle,ailesinde diyabet geçmişi olanlar kendilerinin de bu hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğunu düşünüyor,ancak gerekli önlemler alındığında diyabetten korunmak mümkün.

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Oğuz Kaan Ünal,hastalığın en önemli tetikleyicisinin sağlıksız beslenme ve obezite olduğunun altını çizerek. “Diyabet,çevresel faktörler tarafından tetiklenen bir hastalık,özellikle obezite ve hareketsiz yaşam şekli hastalığın gelişmesinde önemli rol oynuyor. Yapılan araştırmalar,yüzde 5’lik bir kilo kaybı ve günde 30 dakikalık düzenli bir yürüyüş programı ile diyabete yakalanma riskinin yüzde 50 oranında azaltabildiğini gösteriyor.”dedi.

Diyabetle Mücadelede Bunlara Dikkat

Dr. Ünal,diyabetle mücadele dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“Sık ama az yiyin,öğünleri düzenli alın ve porsiyonları küçültün. Beslenme alışkanlıklarını düzenlemek,sağlıklı yaşamın olduğu kadar diyabet mücadelesinin de birinci koşulu. Glisemik indeksi ve yağ oranı yüksek gıdaları kan şekerini değiştirmesi sebebiyle tüketmekten kaçının. Alışveriş listenizde besin değeri yüksek ve çeşitli gıdalar bulundurun. Tahıllar,yulaf ezmesi,yağsız yoğurt,balık ve nişastasız sebzelerin günlük beslenmenizde yer almasına özen gösterin. Kondisyonunuzu ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mutlaka haftada 3 gün egzersiz ya da 45 dakika kesintisiz yürüyüş yapın. Bu aktiviteler diyabetin zeminini oluşturan insülin direncinin oluşmasına engel olması açısından önemli.”

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Diyabet Nedir?

Yaygın olarak “Şeker hastalığı” olarak adlandırılan terim kandaki glikoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle sonuçlanan metabolik bir bozukluktur. Glikoz sağlık…
Read More

Krom Pikolinat Yan Etkileri Nelerdir?

Krom, insanlar için eser miktarda gerekli olan bir mineraldir. Bira mayası, dana karaciğeri, kepekli tahıllar, işlenmiş et ve peynir gibi besinlerde az miktarda bulunur.
Total
0
Share