Sar Değeri Nedir?

Kullandığınız cep telefonları bir radyo alıcısı ve vericisidir. Bundan ötürü radyo dalgalanmalarına maruz kalınmaması için belli bir stardartlara göre üretilmeleri gerekmektedir.

Kullandığınız cep telefonları bir radyo alıcısı ve vericisidir. Bundan ötürü radyo dalgalanmalarına maruz kalınmaması için belli bir stardartlara göre üretilmeleri gerekmektedir. SAR ”Specific Absorbation Rate”,özel soğurma değeri manasına gelmektedir. Diğer bir deyişle cep telefonlarının yaymış olduğu radyasyon miktarına denilmektedir. Yani vücudun emdiği elektromanyetik enerjiyi ifade etmektedir. Vücudunuz bu enerjiyi ne kadar çok emerse o kadar çok sıcaklık artışı olacak ve bağışıklık sisteminizde rahatsızlıklara yol açma riski oluşturacaktır. Bu yüzden ötürü cep telefonu alırken bu değerin düşük olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Avrupa’da sınır SAR değeri 2 watt/kilogram iken,Amerika’da bu sınır değer 1,6 watt/kilograma kadar inmektedir.
Her ne kadar sınır değerler böyle olsa da uzmanlar,telefon alırken sar değeri en fazla 1 watt/kilogram olan cep telefonunun alınması tavsiyesinde bulunuyorlar.Her bir cep telefonunun SAR değeri farklıdır.

Aynı telefona ait sar değeri Amerika ve Avrupa’da da değişiklik göstermektedir,cep telefonu alırken mutlaka sar değerini sormayı unutmayınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share