Şarküteri Ürünleri

Salam , sosis,sucuk,pastırma, jambon ve kavurma gibi işlenmiş etlerin tümüne şarküteri ürünleri denir.

Salam,sosis,sucuk,pastırma,jambon ve kavurma gibi işlenmiş etlerin tümüne şarküteri ürünleri denir.Birçok insanının özellikle de çocukların çok severek ve sıklıkla tükettiği bu ürünlerin sağlık açısından olumsuz etkileri vardır.Dünya Kanser Araştırmaları Örgütü tarafından yürütülen bir araştırma salam,sosis,pastırma ve sucuk gibi işlenmiş etlerin bağırsak kanseri riskini artırdığını ortaya koymuştur. Bilim adamları,işlem görmüş bu etlerin bağırsak kanseri riski taşıdığı konusunda bir uyarı yayınlayarak haftada en fazla 70 gram tüketilmesini tavsiye etti.Renginin daha pembemsi görünmesi için kullanılan sodyum nitrat,daha lezzetli olması için eklenen monosodyum glutamat (MSG) ve tadının daha da iyi algılanmasını arttırmak için eklenen rafine tuzun kanser oluşumunu arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca yapım aşamasında çiğ et hamurunun içine eklenen katı yağların ve rafine tuzun obeziteye,kalp damar hastalıklarına,yüksek tansiyona neden olmasıda söz konusudur. İçerdiği yağdan kaynaklı çok yüksek oranda kalori içermesi obezite riskini arttırırken,çiğ tüketildiği zamanda mikrobiyolojik açıdan hastalıklara yakalanma riskinizi arttırmaktadır. Çok ucuza satılan şarküteri ürünlerinin güvenilirliği sorgulanmalıdır.Kimbilir hayvanın hangi kısmından yapılıyor.

Şarküteri ürünlerinden uzaklaşamıyorsanız lütfen kalitesi kanıtlanmış bir ürün seçin,mümkünse çiğ tüketmeyin,haftada en fazla bir kez normal porsiyonlarda yemeye özen gösterin ve içerdiği nitrit ve nitratın kanserojen etkisini azaltmak için mutlaka yanında taze sıkılmış portakal suyu,yeşil biber,maydanoz,domates vb. C vitamininden zengin besin tüketin.

Dyt. Aysu Aydın

Total
0
Shares
Related Posts

Üzüntü ve Stres Astımı Tetikliyor

Astım hastaları, astım teşhisi konulduktan sonra tüm yaşamlarının değişeceğini ve kısıtlanacağını düşünüyor. Sağlıklı bir insanın günlük yaşamında dikkat etmesi gerekenlere astım hastalarının biraz daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Duruş Bozukluğu Hastalık Habercisi

Yoğun çalışma hayatı ile bilgisayar karşısında geçirilen uzun saatler, bel ve boyun ağrılarından şikayet edenlerin sayısını her geçen gün biraz daha artırıyor.

Dedikodu Yapmak Stresi Azaltıyor mu?

Amerika'da yapılan bir araştırma sonucunda başkaları hakkında konuşmanın, haksızlığa şahit olmanın yarattığı stresi azalttığı tespit edildi.
Total
0
Share