Şeker Hastalığının Risk Faktörleri Nelerdir?

Diyabet ile ilgili risk faktörleri diyabet türüne bağlıdır.

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabetin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genetik faktörler muhtemelen bir rol oynamaktadır. Eğer tip 1 diyabet olan bir ebeveyn ya da kardeşiniz varsa yakalanma riskiniz artacaktır. Riskinizi arttıran diğer faktörler şunlardır:

Zararlı bağışıklık sistemi hücrelerinin (otoantikorlar) varlığı: Tip 1 diyabeti olan kişilerin aile üyelerinde diyabet otoantikorlarının varlığı için test yapılmıştır. Otoantikorlar varsa, tip 1 diyabet gelişme riski olur. Ancak otoantikor bulunan herkes tip 1 diyabet geliştirir demek yanlış olur.

Soy: Tip 1 diyabet diğer ırklara göre beyazlarda daha yaygındır.

Coğrafya: Finlandiya ve İsveç gibi bazı ülkelerde, tip 1 diyabet görülme oranı daha yüksektir.

Prediyabet ve Tip 2 Diyabet

Ağırlık: Kilonuz ne kadar artarsa hastalığa yakalanma riskiniz o kadar artar.

Hareketsizlik: Az aktif olmak riski artırır. Fiziksel aktivitede enerji olarak glikoz kullanılır ve bu insülin hücrelerinin daha duyarlı hale getirir. Kilonuzu kontrol etmenize de yardımcı olur. Haftada üç kezden az egzersiz yapmak tip 2 diyabet riskini artırabilir.

Aile öyküsü: Ailede tip 2 diyabet hastalığı varsa riskiniz artar.

Soy: Siyahlar, İspanyollar, Amerikan Yerlileri ve Asyalılar da dahil olmak üzere – – o belirsiz, neden bazı ırkların insan olmasına rağmen yüksek risk altındadır.

Yaş: Yaşlandıkça risk artar. Daha az egzersiz eğiliminde olunduğu için kas kütlesini kaybederek kilo almaya eğilimli hale gelinir. Ancak ti 2 diyabet çocuklarda, ergenlerde ve genç erişkinlerde de görülme riski artmaktadır.

Gestasyonel diyabet: Hamilelik döneminde eğer gestasyonel diyabet geçirdiyseniz tip 2 diyabet riskiniz artar. Eğer 4 kilogramdan fazla kilolu bir bebek dünyaya getirdiğiyse kişinin riski artar.

Polikistik over sendromu: Polikistik over sendromu kadınların (düzensiz adet dönemleri, aşırı saç uzaması ve obezite ile karakterize yaygın bir durumdur) diyabet riskini artırır.

Yüksek kan basıncı: Yüksek tansiyon olan kadınlarda diyabetin ortaya çıkma olasılığı normal bireylerden 3 kat fazladır.

Total
0
Shares
Related Posts

Diyabet Nedir?

Yaygın olarak “Şeker hastalığı” olarak adlandırılan terim kandaki glikoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle sonuçlanan metabolik bir bozukluktur. Glikoz sağlık…
Total
0
Share