Şekerin Bilmediğimiz İsimleri Nelerdir?

Tükettiğimiz ürünlerin birçoğunun etiketinde yazan şekerlerin isimlerini bilmiyoruz. Şekerin kaç değişik ismi var ve hangi ürünlerden şeker üretiliyor?

Türkiyede şekerin,ana hammaddesi şeker pancarıdır. Nişasta bazlı şekerler,şeker pancarı ve şeker kamışından üretilen şekerlerin sakaroz dışında,nişasta bazlı ham maddelerden mısır,buğday,patates çeşitli kimyasal yollarla üretilen genel olarak glikoz,izo glikoz,fruktoz ve türevlerinden oluşur. Nişasta bazlı şekerler doğrudan tüketilmemekte,daha çok şekerli ürünler sanayiinde girdi olarak kullanılmaktadır. Bu tatlandırıcıların başlıca kullanım alanları şekerlemeler,şekerli,ve unlu ürünler,dondurma,helva,reçel,marmelat,alkollü ve alkolsüz içeceklerdir.

ŞEKERİN SOYAĞACI

Alt Grupları:Bileşenleri:

Monosakaritler = >Glukoz- Galaktoz -Fruktoz

Disakaritler = >Sukroz-Laktoz-Maltoz

Polioller = >Sorbitol-Mannitol

Benzer Makaleler:

  • Şeker Hayatımıza Nasıl Girdi? Okumak İçin Tıklayınız
  • Aşırı Şeker Tüketimi Kansere Neden Olur mu? Okumak İçin Tıklayınız
  • Şeker Tüketimi Bağışıklık Sistemini Zayıflatır mı? Okumak İçin Tıklayınız
  • Diyabetliler Şeker Kullanamaz mı?Okumak İçin Tıklayınız

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Akne nedir? Neden Oluşur?

“Akne” ya da halk arasında sık kullanılan adıyla “ergenlik sivilcesi”, pilosebase ünitenin sık görülen bir hastalığıdır. Akneyi oluşturan faktörler 4 ana başlık altında toplanır.

Şişmanlık ve Kalp Damar Hastalıkları

Kilonuzun normal ağırlıkta olması kalp sağlığınız açısından önem taşır. Bu nedenle sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı oluştururken besin tüketim miktarlarına dikkat edilmelidir.
Total
0
Share