Çocuğunuz Yemek İstemiyorsa Önce Yemeğe Hazırlayın

Özellikle 8-9 aylıktan okul çağına kadar uzanan dönemde, anne-babalar en çok çocuklarının iştahsız olmasından yakınıyor.

Özellikle 8-9 aylıktan okul çağına kadar uzanan dönemde,anne-babalar en çok çocuklarının iştahsız olmasından yakınıyor. Çocuğunuz bazı günler az,bazı günler fazla yiyorsa bu yaşının getirdiği doğal bir özellik,dolayısıyla üzerinde durmanız gerekmiyor. Ancak uzun süredir iştahsızca ve yetersiz kilo alıyorsa bu sorun bağırsak parazitleri,kabızlık,kansızlık veya idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabileceği için mutlaka bir doktora başvurun.

YEMEK ÖNCESİNDE

  • Çocukların aşırı yorgun ve uykulu oldukları zaman iştahları olmadığı için yemek saatlerini buna göre düzenleyin.
  • Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar.
  • Yemek aralarında çocuğunuza şeker,çikolata,pasta,kolalı ve diğer fazla şekerli içecekler kesinlikle vermeyin.Yarım su bardağı kutu meyve suyu içmesi bile onun iştahının kapanmasına neden olabilir.

Dr. Yunus emre Mercan

Total
0
Shares
Related Posts

Kanserden Koruyan Besinler Var Mı?

Kanserle ilgili yapılan araştırmalarda kanserden korunma konusunda en etkili yöntemlerin başında sağlıklı beslenme yani antioksidanlardan zengin beslenme gelir.
Total
0
Share