Selma Ann Desmond Kansere Yenik Düştü

Desmond, uzun yıllardır meme kanseri tedavisi görüyordu.

Ali Taran’ın yakın zamanda boşandığı eşi Selma Ann Desmond geçtiğimiz akşam Levent’teki evinde yaşama veda etti. Desmond,uzun yıllardır meme kanseri tedavisi görüyordu.

Meme kanseri kadınların korkulu rüyası. Ancak gelişmiş tanı ve tetkik yöntemleriyle erken evrede yakalandığında hastalığa “dur”demek çok zor değil.

Meme kanseri,her 8 kadından birini,yaşamının herhangi bir zaman diliminde yakalıyor. Üstelik yapılan çalışmalar son 10 yılda meme kanseri tanısı alan hasta sayısının arttığını gösteriyor. Ancak ilerleyen tanı yöntemleri bu hastalığı erken evrede tedavi imkanı sağlıyor. Bu sebeple her kadının düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor.

Meme kanseri erken evrede tedavi şansı en yüksek olan kanser türlerinden biri. Erken tanı için risk faktörlerini iyi bilmek ve olası önlemleri baştan almak gerekiyor. Meme kanserinde risk faktörleri şöyle:ilerleyen yaş,genetik faktörler,erken yaşta adet görmek,geç yaşta menopoza girmek,özellikle menopoz sonrası kilo alımı,ilk doğumu 30 yaşın üzerinde yapmak,uzun süreli östrojen tedavisi görmek sigara tüketmek ve düzenli alkol almak.

Erken tanı için kendi kendine meme muayenesi çok önemli. Adet gören her kadın adetin başlangıcından sonraki 7-10. günlerde kendi memesini muayene etmelidir. Bu dönemde meme,hormonların etkisinden uzak ve daha az duyarlı olmaktadır. Adet görmeyen kadınlar ise yine her ay,takvimde belirledikleri bir günde meme muayenesi yapmalıdır. Kadın yaptığı muayenede meme derisinde bir farklılaşma veya çöküntü tanımlarsa veya memede ve özellikle meme başında simetri bozukluğu fark ederse bir genel cerrahi uzmanına başvurmalıdır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Kışa Girerken Beslenme

Yaz aylarındaki sıcak havaların ardından soğuk kış aylarına girerken metobolizmamızda kendisini ona göre ayarlar.

Besinleri Doğru Pişirme Teknikleri

Besinlerin bileşiminde bulunan ve vücut için birçok faydası bulunan öğeler yanlış pişirme yöntemleriyle yararlılığını kaybederken kronik birçok hastalığada davetiye çıkarmakta ve yaşam kalitesini düşürmektedir.

Anne Sağdığı Sürece Süt Gelir

Süt sağılmaya devam ettikçe, beyinden salgılanan hormonlar da çocuğun süte ihtiyacının sürdüğünü düşünür ve bol miktarda salgılanmaya devam eder.
Total
0
Share