Selülite Karşı Günde 2 Litre Su Tüketin

Selülit, deride daha çok uyluk ve kalçalarda izlenen, portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklarla seyreden düzensiz görünümü tanımlayan genel bir kavramdır.

Selülit,deride daha çok uyluk ve kalçalarda izlenen,portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklarla seyreden düzensiz görünümü tanımlayan genel bir kavramdır. Selülit,vücutta deri ile yağ tabakası arasındaki subkutan (deri altı) doku içeren her hangi bir yerinde meydana gelebilir. Selülit oluşumu sadece şişmanlıktan kaynaklanmıyor. Genetik ve yapısal özellikler de selülit oluşmasına sebep olabiliyor.

Düzenli Spor Yapılmalı
Yağ ve karbonhidrat fazla alındığında,insülin fazlalığı olan ‘hiperinsülinemi’ye neden olur ve yağ sentezini uyarır. Fazla tuz alımı,sıvı birikmesine neden oluyor ve ödem oluşuyor.
Liften fakir diyet; kabızlığa,bu da bacaklarda dolaşım bozukluğuna yol açarak selülit gelişimini tetikliyor. Selülit oluşumunu engellemek ve yok etmek için günde en az 2 litre su tüketmek gerek.
Bunun yanı sıra egzersiz yapmak; yürüyüş,bisiklet,yüzme gibi spor aktivitelerini düzenli olarak uygulamak şart. Kilo korunmaya çalışılarak,ani kilo alıp kaybetmelerden de kaçınılmalı. Tuz,şeker,alkol,çay,kahve,kızartma gibi yiyeceklerden ve damarları daraltıp cildin yeterince beslenmesini engelleyen sigaradan mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor. Bilinçli beslenme alışkanlıkları edinmek,vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp,maydonoz,kereviz gibi yiyecekleri tüketmek önemli. Ayrıca A ve E vitaminleri,magnezyum ve fosfor içeren yiyecekler de metabolizmayı harekete geçiriyor ve deriyi düzgünleştiriyorlar. Çok dar pantolon ve diz altı çorap giymenin dolaşım ve lenf sisteminin düzenli çalışmasını engelleyerek selülite yol açabiliyor. Bu nedenle geniş ve rahat giysiler tercih edilmesi gerekir.

Dr. Hülya Sağlam

Total
0
Shares
Related Posts

En Sık Görülen Mide Hastalıkları Neler?

Sindirim sisteminin maestrosu mide, hastalandığında ağrıyor, şişkinlik, hazımsızlık yapıyor, ağıza acı su geliyor... Olumsuz çalışma koşullarının bu rahatsızlıklara özellikle zemin hazırladığını biliyor musunuz?
Total
0
Share