Sigarayı Bıraktıran 9 Öneri

Sigarayı gerçekten bırakmak istiyor musunuz? İşte sigarayı kendi kendinize bırakmanızı sağlayacak 9 öneri


1- Sigarayı Neden Bırakmak İstediğinizi Bilin

“Sigarayı bırakmak istiyorum çünkü kötü bir alışkanlık”iyi bir cevap değil. Hayatınızdan sigarayı tamamen çıkarmak için daha güçlü,sizi motive edecek bir sebebe ihtiyacınız var. Belki de ailenizi,çocuklarınızı sigaranın dumanından korumak istiyorsunuz,ya da akciğer kanseri düşüncesi sizi korkutuyor ya da daha sağlıklı ve genç görünmek istiyorsunuz. Özetle sigarayı yakmak istediğinizde sizi durduracak güçlü bir neden seçin.

2- Kararınızı Paylaşın
Sigarayı bırakmaya çalıştığınızı yakın arkadaşlarınıza,ailenize ve iş arkadaşlarınıza söyleyin. Onların desteği sizi cesaretlendirecektir.

3-Tuzakları Fark Edin
Sizde sigara içme dürtüsü yaratan yer,kişi veya müzik gibi tuzakları fark edin,onların sizde yarattığı sigara içme dürtüsünün yerine başka sağlıklı bir alışkanlık koyun. Özellikle ilk aylarda sizde sigara içme dürtüsü yaratan kişi ve durumlardan kaçının.

4-Sağlığınız İçin Hayır Demekten Çekinmeyin
Bir süre sigara içen arkadaşlara veda edin. Tabi ki bu bir şaka! Ancak yanınızda sigara içmelerine izin vermeyin. Sizinle sohbet etmek için buluştuğunuz insanlar sizin sağlığınız için 1-2 saat sigara içmeden yapabilir.

5- Sıcacık Kahvenin Tadını Çıkarın
Kışı sigarayı bırakmak için bir avantaja çevirin. Sigara içen kişiler soğuğa rağmen kafenin dışında oturup sigarayla beraber kahvelerini yudumlarken siz içerde sıcak koltuklarda rahatça kahvenizi yudumlayın.

6-Spora Başlayın
Spor yaparak hem yeni güzel sağlıklı bir alışkanlık edinmiş olacaksınız hem de sigarayı daha kısa sürede hayatınızdan çıkaracaksınız.


7-Sigarayı Bırakma Nedeninizi Unutmayın

Alışkanlıklardan vazgeçmek kolay değildir ama sanıldığı kadar da zor değildir. Özellikle de bırakmak için ciddi nedenleriniz varsa ne zaman bir sigara yakma isteği duyarsanız kendinize bu güçlü nedeni hatırlatın.

8-Kendinizle Gurur Duyun
Hem kendiniz hem aileniz için ciddi bir adım attınız. Sigarayı bıraktığınız için kendinizle gurur duyabilirsiniz. Kendinizi küçük büyük hediyelerle ödüllendirin. Ve şanslıysanız sevdikleriniz de sizi desteklemek için sizi ödüllendirecektir.

9-Sigaranın Neden Olduğu Hastalıkları Tanıyın

Sigara damar sertliğinden kalp krizine,mide kanserinden kolon kanserine çok ciddi hastalıkların oluşma riskini artırıyor. Bu görsel galeride sigaranın neden olduğu veya oluşma riskini artırdığı 10 ciddi hastalığı göreceksiniz!

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share