Sivilce İzleri Nasıl Olur?

Akne çukur veya sert kabarıklıklar şeklindeki kalıcı izlere neden olabilir.
Akne sıklıkla yüzü etkiler;en sevdiği bölgeler alın ve yanaklardır. Şiddet arttıkça çene altı ve boyna yayılabilir,göğüse göre sırt tutulumu daha sıktır. Siyah ve beyaz noktalar,ucu irinli ve irinsiz kırmızı tepecikler ve kistlerden oluşur. Sonrasında özellikle oynanmış olanlarda izler kalabilir. Bunlar sıklıkla pembe veya kahve tonlarında lekeler şeklindedir.

Sivilce İzleri
Akne çukur veya sert kabarıklıklar şeklindeki kalıcı izlere de neden olabilir. Bu kalıcı izlerden özelikle ikisini vurgulamakta yarar var;"buz deliği izleri"dediğimiz birkaç mm genişliğinde ancak çok derin çukurcuklar özellikle yanaklarda görülür. İkincisi de özellikle şiddetli olgularda sırtta görülen "yalancı fıtıklaşma"dedğimiz beyaz / deri renginde toplu iğnebaşı büyklüğünde kabartılardır. Bahsedilen tüm bu lezyon ve izler değişik oranlarda aynı hastada birarada bulunurlar. Tedavi bunların yoğunluk ve dağılımına göre derecelendirme yapılarak şiddete göre belirlenir.

Hormon Profiline Bakılmalı

Aknede rutin laboratuvar incelemeye gerek yoktur. Çünkü önemli bir bulguya rastlanmaz. Tedavi öncesi belirli bir ilacın kullanımına engel olup olmadığının belirlenmesinde veya tedavi sırasında yan etkilerin izlenmesinde laboratuvar incelemeleri değerlidir. Ayrıca androjen artışının bulguları varsa hormon profiline bakılması gereklidir.

Mekanik Akne Nedir?

Deriye uzun süreli olarak uygulanan sürtünme gibi etkiler "mekanik akne"ye neden olabildiğinden belli bir alanda akne görüldüğünde akla gelir. Ayrıca deriye uygulanan kimyasallar,ilaçlar veya ağız yoluyla alınan ilaçlar akneye neden olabilmektedir.

Dr. Yeşim Tekin

Total
0
Shares
Related Posts

Bu Testi Yaptırmadan Spora Başlamayın!

Amatör veya profesyonel sporcularda ve sağlıklı yaşam için spora başlayacak sağlıklı bireylerde muayene sırasında "EKOKARDİYOGRAF" yapılarak kardiyomiyopati araştırılmalıdır. Mutlaka dışlanmalıdır.
Total
0
Share