Spor basurdan koruyor!

Doğru beslenme ve düzenli tuvalet alışkanlığının yanında spor yapmak hemoroidden korunmada önemli rol oynuyor

Doğru beslenme ve düzenli tuvalet alışkanlığının yanında spor yapmak hemoroidden korunmada önemli rol oynuyor.

Hemoroidin en iyi tedavisi oluşmasının önlenmesidir. Hemoroidin nedenleri arasında en önde dışkılama alışkanlıklarındaki yanlışlar gelmektedir. Bunu kabızlık ve ıkınma izlemektedir. Ayrıca ishal,tuvalette uzun süre kalarak dışkılamaya çalışmak gibi durumlar kronik ıkınmaya yol açarak hemoroidal hastalık etiyolojisinde rol oynarlar. Bunun dışında ailesel yatkınlık ve karın içi basıncı arttıran olaylar (gebelik,asit oluşumu gibi) hemoroidal hastalığın nedeni olabilir. Kolit,enterit gibi bağırsak enfeksiyonları da sebepler arasındadır. Hemoroidal hastalık nedenleri arasında araştırmalarla desteklenmeyen birçok etken söz konusudur.

Baharatlı yiyecekler,aşırı kahve tüketimi,sigara içmek,kronik alkol kullanımı,uzun süre araba kullanmak,ağır işlerde çalışmak,şişmanlık bunlardan bazılarıdır. Spor yapmak,hemoroidin önlenmesinde büyük önem taşıyor. Barsak hareketlelrini düzenleyen egzersizler,kabızlığı önlediği için hemoroid gelişimini de engellemiş oluyor. Ancak ata binmek ya da bisiklete binmek gibi sporlar önerilmiyor.

Hemoroid Tedavisi

Dyt. Olcay Barış

Total
0
Shares
Related Posts

Sıfır Beden Tutkusu Erken Menopoz Nedeni!

Son yıllarda özellikle genç kızlar olmak üzere kadınların sıfır beden, bir başka deyişle aşırı zayıflama tutkuları ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.
Total
0
Share