Spor Salonuna Gitmeden Forma Girin

Cüzdanınıza yüklenmeden kalori yakmak için bu tavsiyeleri her gün uygulayın.

Spor salonu üyeliği bütçenizi aşıyorsa ve kişisel eğitmenler çok pahalıysa; hala ücretsiz olarak kilo verip forma girebilirsiniz. İster spor salonu, ister açık alanda veya evde çalışın, bunun gerçekten çok da bir önemi yok. Önemli olan düzenli olarak egzersiz yapmanız. Kilit nokta; uzun zamana yayılmış tutarlılıktır.

Egzersiz rutininizi belirlerken yetişkinlerine her hafta tempolu yürüyüş, bisiklet sürme, hafif tempolu koşu, yüzme ve haftada 2-3 güç arttırıcı antrenman seansı gibi aktiviteler yoluyla en az 150 dakika orta seviyeli aerobik egzersizlerin tavsiye ettiğini unutmayın.  Güvende kalmak için, özellikle bir kalp hastalığınız varsa egzersize başlamadan önce doktorunuzla görüşün. Egzersiz için onay aldığınızda aşağıdaki bütçe dostu seçenekleri deneyebilirsiniz.

Arabanızı Uzağa Park Edin

Arabanızı gideceğiniz yerin olabildiğince yakınına park etmek cezbedicidir. Bunun yerine, işe giderken, alışveriş merkezinde veya doktora giderken her park yerinin en sonuna park edip yolun kalanını yürüyerek gününüze biraz egzersiz ekleyebilirsiniz.

Otobüsten Erken İnin

Bu şekilde de gideceğiniz yere yürüyerek egzersiz yapabilirsiniz. Yürümek yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biridir. Bir çift rahat ayakkabıdan başka bir ekipman gerekmez ve herhangi bir yerde yapılabilir.

Merdivenleri Tercih Edin

Asansör yerine merdiven seçeneği mevcutsa daima merdiveni seçin. Günde defalarca birkaç kat merdiven çıkmak ücretsiz şekilde antrenman yapmak için harika bir seçenektir. Merdivenlerden koşarak veya ikişer ikişer çıkarsanız bu şekilde kalça ve uyluk kaslarınızın sıkılaşmasını sağlarsınız.

Gönüllü Olun

Sağlıklı insanların serbest yürüyüş ve koşma yoluyla engelli atletleri desteklediği organizasyonlara zaman ayırın. Fiziksel ve ruhsal sağlığınızı güçlendirmek için bacaklarınızı haftada birkaç kez bu tarz organizasyonlara ödünç verin.

Televizyonu açın. Televizyonunuz varsa oturma odasında da egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıca Youtube ve diğer internet sitelerin ücretsiz olarak antrenman videoları bulabilirsiniz.

İnternet Yoluyla Antrenman Yapın

Özel bir eğitmen olmadan nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız internet ve mobil uygulamalar biçilmiş kaftan. Karın, kalça, omuz, kollar ve daha fazla vücut kısımları için adım adım hareketleri gösteren birçok egzersizler sayesinde kısa sürede evinizde sıkılaşabilirsiniz. Üstelik çoğu egzersiz herhangi bir ekipman gerektirmez. Eğer gerekliyse bir çift ağırlık (dumble) alabilir veya her iki elinize konserve gıda ya da su şişeleri alarak çözüm bulabilirsiniz.

Parkta Egzersiz Yapın

Evinizin civarındaki parkta yürüyün, koşun, bisiklet sürün veya hızlı yürüyüş ve vücut-ağırlık egzersizleriyle kalori yakın. Şehrinizdeki parkların ücretsiz fitness alanlarında egzersiz yapabilirsiniz.

Dans Edin

İster oturma odanızda ister arkadaşlarınızla bir gece kulübünde olun; dans etmek harika bir egzersiz yöntemidir. Kilonuz ve hareketlerin yoruculuğuna bağlı olarak sadece 15 dakika içinde 60-140 kalori yakabilirsiniz. Şehir dışındaysanız kilo verme çabalarınızı mahvetmemek için kalori yüklü kokteyllerden kaçının.

Ev İşleri Yapın

Yerleri fırçalayın. Yaprakları süpürün. Bahçe işleriyle uğraşın. Tavan arası ve garajı temizleyin. Çimleri biçin. Pencereleri yıkayın. Tüm bu ev işleri harika bir şekilde kalori yakma egzersizi görevi görür. Ek fayda olarak eviniz de ‘’formda’’ görünecektir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Egzersiz Bağımlılık Yapar mı?

Her gün mutlaka spor yapma ihtiyacı mı duyuyorsunuz? Spor yapamadığınızda gerçekten rahatsız oluyor, hatta agresifleşiyor musunuz? O zaman bir spor bağımlısı olabilirsiniz!
Read More

Erkekler İçin Kas Yapan 7 Yiyecek

Karın kası oluşturma ve kaslara şekil verme spor salonuna gitmenizden çok önce başlar. Kasların gelişmesi bol bol sıvı tüketme, enerji bakımından zengin doğru yiyecekleri yeme ve ağırlık kaldırmaya dayanan bir förmül gerektirir.
Read More

30 Dakikalık Antrenman Programı

Antrenman yapmak için vaktinizin olmadığını mı düşünüyorsunuz? Aslında var. Kilit nokta yaptığınız antrenmanın yoğunluğudur. Kısa ve hızlı, yüksek yoğunluklu bir antrenman metabolizmanızı hızlandırır ve kaslarınızı sıkılaştırır.
Total
0
Share