Spor yapan çocuğunuzun sağlığından emin misiniz?

Obezite ve neden olacağı hastalıkların önüne geçmek için, çocukları erken yaşta spora yönlendirmek şart.

Spor yapan çocuğunuzun sağlığından emin misiniz?

Obezite ve neden olacağı hastalıkların önüne geçmek için,çocukları erken yaşta spora yönlendirmek şart. Spor öncesinde genel bir kontrolden geçirilmeleri ise,olası riskleri ortadan kaldırmak açısından hayati önem taşıyor.

KONTROL ŞART!

Spor,sağlık açısından olduğu kadar,çocukların sosyal gelişimi için de önemli bir rol oynuyor. Spor yaparak sorumluluk almayı,paylaşmayı,zamanı doğru kullanmayı ve kurallara uymayı öğrenen çocuk,okuldaki başarı seviyesini de artırıyor. Spor yapan çocukların hem bağışıklık sistemi kuvvetlenir hem de kemik gelişimi daha iyi olur. Çocuğun spor yapmaya hazır olup olmadığını anlamak için doktor kontrolünden geçirilmesi gerekiyor. Çünkü aile,çocuğunun hangi sporu yapabileceğini her zaman bilmiyor. Muayene ve bazı gerekli testlerin yapılması,aşılarının tam olması gerekiyor. Örneğin,tetanos aşısı,yaralanma riski nedeniyle özel önem taşıyor.

Çocuk hastalıkları uzmanına getirilen çocuk muayene edilmeden önce,aile hikayesini dinlemek gerekiyor. Çocukta astım benzeri alerjik reaksiyonlar,kalple ilgili sıkıntılar ya da ailede diyabet,tansiyon ve kolesterol rahatsızlıkları varsa,bu doğrultuda da testler yapılıyor. Çocuğun ailesinde spor nedeniyle ani ölüm olması halinde tetkikler daha da artar. Muayeneye gelen çocuğun öncelikle solunumuna bakılıyor ve kalbi dinleniyor,tansiyonu ölçülüyor. Bu muayenelerin ardından kalp büyüklüğünü görmek için akciğer grafisi çekiliyor. Eğer burada bir anormallik varsa,devreye çocuk kardiyolojisi uzmanı giriyor.

Dr. Sevil elçin Kızılok

Total
0
Shares
Related Posts

2 Yaş Sendromu

Ebeveylerin çocuk gelişiminde en çok zorlandıkları dönemlerden biridir.

Hazımsızlık

Sık görülen bir sağlık sorunu olan hazımsızlığın çok iyi araştırılması gerekiyor.
Total
0
Share