Stresle Baş Etmede Yoganın Faydaları

Stres 50 yıl önce belki çok özel bir durumken, bugün yaşamın sıradan bir parçası haline gelmiştir. Birçok kişi kabullendiği bu durumun aşılamaz bir şey olduğunu düşünür, ama durum hiç öyle değil.

Teknolojide yaşanan gelişmelerle günlük yaşam daha hızlı, hareketli olduğu gibi masa başında çalışma da her sektörde daha yaygın hale gelmiş ve bilgisayar sabahtan akşama kadar masa başında oturan milyonlarca insan çok daha fazla stres yaşamaya başlamıştır.

Yoga çalışmaları sizi dış yaşamın koşullarından kurtarmayı vaat etmez! Ancak olaylara ve durumlara bakışınızı değiştirerek, daha önemlisi kendinizi değiştirerek dünyanızı da değiştirebilirsiniz. Vücudunuzu dinlendirerek zihinsel yorgunluğunuzu atarsınız.

Bu çalışmalara başta iş yaşamında aktif olarak yer alanlar olmak üzere değişik yaş gruplarından isteyen herkes katılabilir.

Faydaları Nelerdir?

1. Stresten Kurtulursunuz

Stresten kurtulmak için yoga yapmanın faydası adı üzerinde sizi günlük yaşamın olumsuz duygularından uzaklaştırarak kısa sürede sakin bir vücuda ve psikolojiye ulaşmanızdır. Akşam iş çıkış saatlerinde yapacağınız çalışmalarla ertesi güne daha zinde başlarsınız. Yoga sayesinde dış koşullar ne olursa olsun kendi özünüze yaklaşırsınız.

2. Olumsuz Düşünceler Yok Olur

Beyinde yer eden olumsuz düşünceler olumlu düşüncelerle yok edildiğinde stres ortadan kalkacaktır. Yogadaki temel nefes teknikleri stresten uzaklaşmak için son derece etkili bir yöntemdir.

Bu yöntemler sayesinde yoğunluğun oluşturduğu baskıdan uzaklaşmayı sağlamak yerine hayata yön vermeyi öğrenecek, düzenli ve keyifli bir yaşamın tohumlarını atacaksınız.

3. Güle Güle Anksiyete

Yoga derin nefes alma ile birlikte hem hareketli hem sabit bir dizi hareket içerir. Bunun yanı sıra anksiyete ve stres azaltılması gibi, yoga da esneklik, güç, denge ve dayanıklılık artırabilir. Düzenli olarak uygulandığında, aynı zamanda günlük hayatta gevşeme tepkisi güçlendirebilir. Ayrıca, yoga yanlış uygulandığı zaman yaralanmalar olabilir.

Hangi Yoga Türü Stresi Azaltmak İçin En İyisidir?

Bir rahatlama hemen hemen tüm yoga dersleri sonunda poz rağmen, yavaş vurgulamak ,sürekli hareket, derin nefes alma ve nazik germe gerilim giderme için en iyisidir.

Satyananda yoga geleneksel bir şeklidir. Yeni başlayanlar için uygun hale yanı sıra herkes öncelikle stres azaltma arıyor, pozlar nazik, derin gevşeme ve meditasyon sahiptir.

Hatha yoga da stres rahatlatmak için makul nazik bir şekilde ve yeni başlayanlar için uygundur.Alternatif olarak, gibi etiketler arayın nazik , stresten kurtulmak için , ya da yeni başlayanlar için bir yoga sınıfı seçerek.

Güç yoga spor üzerindeki pozlar yoğun ve odaklı, daha iyi stimülasyon hem de rahatlama arayanlar için uygundur.

Belirli bir yoga sınıfı gerilim giderme için uygun olup olmadığından emin değilseniz, stüdyo arayın veya öğretmen isteyin.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share