Tarçın

Baharatlardan biri olan tarçının el ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önlediğini biliyor muydunuz?

Defnegillerden bir ağacın kabuklarının soyularak boş rulo şeklinde kurutulmasıyla tarçın elde edilir. Güney Asya,Orta Amerika,Brezilya’da yetişir. Çubuk veya toz halinde kullanılır.

Kullanıldığı yerler:Tarçın yurdumuzda genellikle sütlü veya hamur tatlılarında,şekerlemelerde,pasta ve bisküvilerde,pudinglerde,boza ve salep,şeytan kahvesi gibi içeceklerde,tatlı ekmeklerde kullanılmakla birlikte kaynatılarak çay olarakta içilmektedir.

Kullanım amacı:Tat,koku vermek ve çeşniyi artırmak amacıyla yiyecek ve içeceklere ilave edildiği gibi,kaynatılarak çay olarak halk arasında kimi rahatsızlıklar için kullanılmaktadır.
Tarçının kabuğunda kokulu ve uçucu bir yağ bulunmaktadır. Kabukları dövülüp toz durumuna getirildiğinde yağının uçması sonucu kokusunu çabuk kaybettiğinden kabuk parçaları şeklinde satın alınmak ve cam kavanozlarda saklanmalıdır. Kabuk ve toz halde kullanılır. Kullanılacağı zaman öğütülmesi kokusunun daha keskin olmasını sağlar. Genellikle yiyeceklerin hazırlanmasında ve servislerinde toz halde kullanılmakla birlikte içeceklerin hazırlanmasında kabuk tarçından yararlanılır.

Tarçının faydaları:

  1. Tarçın ferahlık verir ve iştah açar.
  2. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir.
  3. Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur.
  4. Cinsel isteği arttırır.
  5. Gaz söktürücüdür.
  6. Kötü kokuları,öksürüğü ve ishali keser.
  7. Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır.
  8. Kan Şekerini dengeleyen Tarçın,şeker hastaları için çok faydalıdır.
  9. Adet öncesi gerginliklere iyi gelir.

Kullanışı:Yemeklerde ve tatlılarda lezzet ve koku vermesi için kullanılır. Tarçın özellikle sütlü tatlılarda kullanılırsa sütteki zararlı bakterileri yok eder. Bal ve limonla karıştırılıp yenirse boğaz yanmasına iyi gelir. Tarçın esansı gıda ve parfümeri sektöründe koku verici olarak kullanılır.

Dyt. Müge Özyurt

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share