Ter kokusu nasıl önlenir?

Ter kokusunu önlerken kullanılan ürünlerin doğru kullanımı;

Terlemek aslında kabaca vücudun yükselen ısısını normale döndürmek için,kendine özgü bir savunma mekanizmasıdır.Genel olarak ter salgısının çok büyük bir oranının su olduğu bilinmektedir. Kötü kokan şey,aslında cildimiz (özellikle koltuk altı) üzerinde bulunan bakterilerin çürümesidir.

Deodorant kullanımında uygun olan,deodorant sıkılacak bölgenin temiz olmasıdır. Bunun tersi bir uygulama,ter kokusu ile deodorant kokusunun bir karışımı olacağından,daha güzel kokmak yerine tamamen ters bir sonuca sebep olabilir. Deodorant kullanımında başka bir doğru yaklaşımda,deodorantın sadece cilde uygulamaktır.

Deodorantları kullanmadan önce çalkalamanız ve 10,15 cm uzaktan dik olarak sıkmanız doğru olacaktır. Deodorantların,sprey,roll-on,alkolsüz ve stick gibi çeşitleri bulunmaktadır. Stick ve roll-on deodorantlar sürerek uygulama yapmak isteyenler için üretilmiştir. Yanlış deodorant kullanımı ciddi olmasa bile,sıkıntılar yaşayacağımız sağlık problemlerine sebep olabilir. Temiz olmayan,terli bir cilde uygulanacak deodorant,mantar ve deri problemlerine yol açabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki,terlemek doğal ve sağlıklı bir vücut tepkisidir.

Anti-perspirantların çalışma mekanizması ter bezlerini kapatmak suretiyle gerçekleşir. Dolayısıyla ter sıvısının çıkışında azalma olur. Anti-perspirantlar koltuk altlarındaki terlemeyi azaltmaya yönelik üretilmişlerdir,bunların kullanımında yapılacak en büyük yanlış,vücudun diğer yerlerine uygulamak olacaktır. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi,terlemek doğal ve sağlıklıdır. Terlemeyi herhangibi bir şekilde engellemek genel sağlığımız açısından zararlı sonuçlar doğurabilir. Genel olarak anti-perspirantları yoğun geçeğini bildiğimiz anlardan hemen önce kullanmamız doğru olacaktır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share