Türkiye’de Lösemi ve Lenfoma Neden Sık Görülüyor?

Türkiye’nin Akdeniz bölgesindeki illeri başta olmak üzere, Ege Bölgesi’nin kıyı illeri ve göçler nedeniyle İstanbul gibi büyük şehirlerde kalıtsal kan hastalıkları yoğun olarak görülüyor.

Özellikle Akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi de çocuk doğduktan sonra ilk 6 ay normal görünebilir. Ancak altıncı aydan sonra çocukta hızla ilerleyen solukluk,karaciğer ve dalak büyümesi olur.

Bu bazen aileler tarafından fark edilemeyebilir. Kalıtsal kan hastalıkları için evlenmeden önce yasa gereği zorunlu olan "hemoglobin elektro forezi”nin yapılarak kan hastalıkları konusunda taşıyıcılık olup olmadığı belirlenebilir. Ebeveynler eğer taşıyıcı olduklarını bilirlerse prenatal tanı ile,bebek doğmadan önce hastalık veya hastalığın taşıyıcılığının olup olmadığı saptanabiliyor. Bu işlemleri mutlaka hamileliğin ilk 8-10’uncu haftasına kadar yaptırmak gerekiyor. Aksi takdirde gebeliğin sonlandırılması medikal açıdan daha zor olabiliyor.

Lösemi: Halk arasında kan kanseri olarak biliniyor. Löseminin çok çeşitli tipleri var;ama genel olarak hepsinin ortak özelliği çok sinsi olmasıdır. Başlangıçta sadece cilt renginde solukluk,tekrarlayan enfeksiyonlar şeklinde bulgular ortaya çıkıyor. Ayrıca halsizlik,yorgunluk,sık enfeksiyonlara yakalanma,basit bir demir eksikliği anemisi gibi de bulgular verebiliyor. Bu sinsi bulgular doktorlar tarafından atlanabiliyor. Daha sonra hastalık ilerledikçe karaciğer ve dalak büyüyor,çocuğun rengi soluyor,ardından doktora başvuruluyor,kemik iliği ve kan örneklerinde incelemeler yapılarak teşhis ediliyor.

Lenfoma: Nedeni belirsiz. Halk arasında beze olarak adlandırılan lenf nodüllerinin,herhangi bir vücut bölgesinde nedensiz büyümesi ile oluşan bir kanserdir. Ağrısız bir büyüme olması ve büyüyen lenf nodüllerinin bir iki haftalık takibinde geri küçülme olmaması durumunda şüphelenilmesi gereken en önemli hastalıklardan biridir. Erken tanı ile hastalığın tamamıyla tedavi edilmesi mümkündür.

Prof. Dr. Bülent Antmen

Total
0
Shares
Related Posts

Çocuğunuza Her Gün 1 Saat Egzersiz Yaptırın

İlk 6 ay sadece anne sütü vermenizin ve beslenme kurallarına dikkat etmenizin yanı sıra; okul çağındaki ve ergenlikteki çocuklarınızın her gün minimum 60 dakika orta derecede egzersiz yapmasını teşvik edin.
Total
0
Share