Vücut ısısı ölçüm yerine göre kaç olursa ateş olarak sayılır?

Bebek ve çocuklarda ateş ölçümü

Ateş,halk arasında vücut ısısının yükselmesi anlamında kullanılmaktadır. Vücudun normalde de belli bir ısısı vardır . İnsanlarda vücut ısısı,beyinde ısı kontrol merkezinin kontrolünde olup 37 ºC’ye ayarlıdır.

Çocukluk çağında ateş genellikle basit viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Ancak 3 ayın altında görülen yüksek ateş,ciddi bakteriyel enfeksiyonun bulgusu olarak kabul edilmelidir. Bunun dışındaki ateşlerin çoğu viral kökenlidir.

Bebek ve çocuklarda ateş ölçümü;koltuk altı,makat,kulak,dil altı yoluyla veya ciltten yapılabilir .Ölçülen ateş;ölçüm yerine göre,ölçümün yapıldığı saate göre,hatta ölçümün tekniğine göre bile değişiklik gösterebilir. Örneğin koltuk altı ölçülen vücut ısısı normal değeri 36,5-37 ºC iken makattan her zaman 1 derece yüksek çıkar. Makattan ölçüm aslında en yakın ve en güvenilir ölçümdür. Ancak özellikle yenidoğanlarda annelerin çok tercih etmedikleri bir yötemdir.

Vücut ısısı,ölçüm yerine göre kaç olursa ateş olarak sayılır?

  • Makattan ölçümde 38 ºC,
  • Koltuk altı ölçümde 37.5 -38 ºC’ nin üzeri,
  • Kulaktan ölçümde ise 37.8 ºC üzeri ateş kabul edilebilir.

Koltuk altından ölçüm basit ölçüm tekniği nedeniyle sık kullanılır. Kulaktan ölçüm hızlı ve kolay uygulanabilir olması nedeniyle en sık kullanılan yötemdir.

***Temel olan ateşin nerden ölçüldüğü değil hep aynı yerden hep aynı yöntemle ve hep aynı cihazla ölçerek aradaki değişimleri esas almaktır

Dr. Ali Kaya

Total
0
Shares
Related Posts

Özkan Uğur Kanser Tanısı Aldı

Türk pop müziğinin en önemli gruplarından MFÖ’nün sevilen üyesi Özkan Uğur, kanser tanısı aldı. İki ay önce lenf kanseri teşhisi konan Uğur’un 10 gün içinde kemoterapi tedavisine başlayacağı öğrenildi.
Total
0
Share