Vücut ısısı ölçüm yerine göre kaç olursa ateş olarak sayılır?

Bebek ve çocuklarda ateş ölçümü

Ateş,halk arasında vücut ısısının yükselmesi anlamında kullanılmaktadır. Vücudun normalde de belli bir ısısı vardır . İnsanlarda vücut ısısı,beyinde ısı kontrol merkezinin kontrolünde olup 37 ºC’ye ayarlıdır.

Çocukluk çağında ateş genellikle basit viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Ancak 3 ayın altında görülen yüksek ateş,ciddi bakteriyel enfeksiyonun bulgusu olarak kabul edilmelidir. Bunun dışındaki ateşlerin çoğu viral kökenlidir.

Bebek ve çocuklarda ateş ölçümü;koltuk altı,makat,kulak,dil altı yoluyla veya ciltten yapılabilir .Ölçülen ateş;ölçüm yerine göre,ölçümün yapıldığı saate göre,hatta ölçümün tekniğine göre bile değişiklik gösterebilir. Örneğin koltuk altı ölçülen vücut ısısı normal değeri 36,5-37 ºC iken makattan her zaman 1 derece yüksek çıkar. Makattan ölçüm aslında en yakın ve en güvenilir ölçümdür. Ancak özellikle yenidoğanlarda annelerin çok tercih etmedikleri bir yötemdir.

Vücut ısısı,ölçüm yerine göre kaç olursa ateş olarak sayılır?

  • Makattan ölçümde 38 ºC,
  • Koltuk altı ölçümde 37.5 -38 ºC’ nin üzeri,
  • Kulaktan ölçümde ise 37.8 ºC üzeri ateş kabul edilebilir.

Koltuk altından ölçüm basit ölçüm tekniği nedeniyle sık kullanılır. Kulaktan ölçüm hızlı ve kolay uygulanabilir olması nedeniyle en sık kullanılan yötemdir.

***Temel olan ateşin nerden ölçüldüğü değil hep aynı yerden hep aynı yöntemle ve hep aynı cihazla ölçerek aradaki değişimleri esas almaktır

Dr. Ali Kaya

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share