Yaşam Tarzınızla Kansere Gel mi Diyorsunuz?

Akciğer Kanseri riskini artıran faktörleri öğrenirseniz, bunları hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

AKCİĞER KANSERİ

Akciğer kanseri,akciğer ve akciğeri çevreleyen dokularda tümör şeklinde gelişir.
Temel olarak iki grupta sınıflandırılır:
•Küçük hücreli akciğer kanseri
•Küçük hücreli dişi akciğer kanseri (tüm olguların % 80’ni oluşturur)
Kanser hücrelerinin davranışları birbirinde farklı olduğu için tedavileri de farklılık gösterir. Risk gurubundaki insanlar akciğer kanseri gelişimi yönünden diğer insanlardan daha fazla tehlike altındadır.

Kimler risk gurubunda bulunuyor?
Sigara içenler: Sigara dumanı akciğerin normal olan kendini yenileme işlevini hasara uğratır. Sigara dumanındaki kanser oluşturucu ajanlar normal akciğer hücrelerini etkileyerek kanser oluşumunu başlatırlar.
Pasif içiciler:Yoğun sigara içilen ortamda sigara dumanına maruz kalma.
Radon gazına maruz kalanlar
Asbeste maruz kalanlar: 1970’den beri gemi imalatı ve bina yapımında kullanılan materyal olup asbest fiberleri solunum yolu ile alındığında tehlike oluşturur.
Diğer kimyasal ajanlara maruz kalanlar: Tehlikeli olana kimyasal ajanlar arasında arsenik,vinilklorid,nikel ve mustard gazı (hardal gazı) sayılabilir.
Fakir bir diyetle beslenme: Sebzeden ve meyveden fakir,fakat yağdan (doymuş yağdan zengin hayvansal orijinli yağlar gibi) ve alkolden zengin diyet

Dr. Nevin Fazlıoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Reflü Tedavi Edilebiliyor Mu?

Halk arasında mide reflüsü olarak bilinen gastro özofageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır.

Diş bakımı nasıl olmalı?

Meslek hayatıma başladığımdan beri hastalarımdan en çok duyduğum cümlelerden birkaçı: ”Doktor Bey,dişlerimi her gün fırçalamama rağmen çürümesini önleyemiyorum.”…
Total
0
Share