Sınavlarda Hep Hata Yapıyorum!

Bu tür sorunlarınız varsa bu durumun ‘hep’ olma halini kendi içinizde cevaplamalısınız.

SBS stresine şimdiden girdim! Çok sinirli ve gerginim.

Bir sınavda başarılı olmanın yolu,düzenli ve planlı çalışmaktan geçer. Sınava kadar olan süreyi iyi bir çalışma planı oluşturarak değerlendirirsen,aslında yeterli zamanın olduğunu sen de göreceksin.

Yapabileceğini görmek,kendine güvenmeni sağlar,önüne küçük hedefler koyabilirsin:"Bir sonraki sınavda daha az yanlış ya da 2 soru daha fazla yapacağım"gibi…


SBS’yi kazanamam diye çok korkuyorum!

Burada önemli olan,alternatif planlar hazırlamak. Mutlaka bir B planın olmalı ve SBS’de istediğin sonucu alamazsan,alternatif olarak ne yapabileceğini düşünmelisin. İkinci bir seçeneğin olduğunu bilmek,her zaman için öğrenciyi rahatlatır ve gerginliğini azaltır.

Sınavlarda hep hata yapıyorum!

Yapman gereken,önceki sınavları tekrar gözden geçirmek ve o sınavda yaptığın yanlışları bulmaya çalışmak. Acaba bu yanlışı,konu eksiğinden mi,anlatım sorunundan mı,işlem hatalarından dolayı mı yaptın? Sen,bu soruların cevaplarını aramalısın.


Sınavlar hep üst üste geliyor. Yeteri kadar çalışamıyorum.

Öğrencilerin en büyük yanılgılarından biri,öğrenmek ve başarılı olmak için çok çalışmak gerektiği düşüncesi… Oysa önemli olan,etkili ders çalışma tekniklerini öğrenmek ve zamanı iyi planlamak.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share