Lütfen Doktorunuza Sorun! “kansızlığımın Önemli Bir Nedeni Olabilir Mi ?”

Kansızlığa bağlı çabuk yorulma, halsizlik, çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ortaya çıkabilir. Hastanın muayenesinde cilt ve konjunktivalarda solukluk, kalp yetmezliği, nefes darlığı, kalp ritim bozukluğu saptanabilir.
Kansızlık nedir?
Kırmızı kan hücrelerinde (Alyuvarlar) anormal azalmadır. Vucudumuzun doku ve organlarına oksijen ve diğer maddeleri ulaştırmak için ve onların fonksiyonlarını sürdürebilmeleri için gereken kırmızı hücrelerin normal olarak kabul edilen miktarı vardır.

Bu düzeyin altında olması şikayetlere neden olur.Kansızlığın kendisi tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak algılanmamalı,teşhis edilmesi gereken başka bir hastalığın belirtisi olarak düşünülmelidir.

Belirti ve Bulguları nelerdir?

Kansızlığa bağlı çabuk yorulma,halsizlik,çarpıntı,nefes darlığı,göğüs ağrısı ortaya çıkabilir. Hastanın muayenesinde cilt ve konjunktivalarda solukluk,kalp yetmezliği,nefes darlığı,kalp ritim bozukluğu saptanabilir. Bazen kansızlığa yol açan altta yatan hastalığa ait belirtiler tabloya hakim olabilir. Bunlar dışkıda kan görülmesi,kahve telvesi şeklinde kusma,siyah dışkılama,ishal,dilde yara,sinir sistemini ilgilendiren belirtiler,eklem ağrıları,kolay kanama,kabızlık,karın ağrısı,kilo kaybı,bulantı ve kusma gibidir. Hastanın kullandığı ağrı kesiciler,diğer ilaçlar ve geçirdiği ameliyatlar da bize ek bilgiler sağlarlar.

Prof. Dr. Murat Saruç

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share