Yaz Geldi Kenelere Dikkat Edin!

‘Kene sokması durumunda ne yapılmalı?’nın yanıtı burada! Yaz aylarında görülen enfeksiyonlardan korunma yollarını öğrenin, yazı rahat geçirin.

Böcek,sinek,arı sokmaları ve kene ısırıkları yaz aylarında sıklıkla görülen enfeksiyonlar arasında yer alıyor.

Sıcak havada vücudu daha çok açıkta tutan giysiler nedeniyle kene tutması,sinek ısırması gibi durumlar daha sık yaşanıyor.

Kene Ölümcül Olabilir!

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nca ilan edilen bazı daha yüksek riskli illerde olan kene yoluyla geçen Kırım-Kongo Kanamalı hastalığı için de dikkatli olunması gerekiyor.

Çünkü erken tedbir alınmazsa bu hastalık ölümcül seyirli olabiliyor.

Vücudunda kene fark edenlerin:

  • En kısa zamanda eldiven giyerek ya da temiz poşet ile korunarak keneyi çıkartmaları ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekiyor.
  • Kene,asla cilt üzerinde ezilmemeli.
  • Tabiatta geçirilen günün ardından mutlaka vücudun tüm yüzeyi kene,böcek gibi zararlı haşerat açısından kontrol edilmeli.

Dr. Hülya Kuşoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Her 3 Kadından İkisi Şişman

Son yıllarda göbek çevresi ölçümüyle gündemden hiç düşmeyen şişmanlık sorunu, diyabet ve kalp damar hastalıklarına yol açması nedeniyle de önemle vurgulanan bir öncelik olmayı sürdürüyor.

Kediniz Sizi Hasta Edebilir

Hayvan alerjenlerinden özellikle kedi ile atopik dermatit hastalığı görülebilir. Hayvan alerjenlerinden oluşan hastalıkların gelişen toplumlarda giderek sıklığı artmaktadır.

Menopozu Rahat Geçirmek İçin Öneriler

Menopozu rahat geçirmek için 7 öneri % Menopoz dönemindeki kadınları endişelendiren konulardan biri de 'kadınlığın bitişi ' algısı. Oysa uzmanlar, bu algının yanlış olduğunu vurguluyor.
Total
0
Share