‘Yediğiniz sebze-meyve yüzünüze yansıyor’

İngiltere’de bilimadamları bir kaç hafta meyve sebze yemenin bile cilt rengini güzelleştirdiğini belirtiyor.

BBC

İngiltere’de bilimadamları birkaç hafta meyve sebze yemenin bile cilt rengini güzelleştirdiğini belirtiyor. Edinburgh’daki St Andrews Üniversitesi tıp fakültesi uzmanları,35 kişilik bir grubun beslenme alışkanlıklarını inceledi.Uzmanlar,daha çok yeşil sebze yiyenlerin daha canlı bir ten rengine sahip olduğu sonucuna vardı.

Altı hafta içinde sağlıklı beslenen kişilerin ciltlerinde "altın bir ışıltı"oluştuğu,kötü beslenen kişilerde ise bozulma ve solgunluk oluştuğu belirtiliyor. Yenilen sebze meyvenin kişinin dış görünümüne yansıyarak cazibesini arttırdığı görüşü başka bilimsel çalışmalarda da ortaya atılmıştı. Pek çok sebze ve meyvede bulunan,sarı ve kırmızı renk veren karotenin cilt rengini etkilediği,çok uzun yıllardır biliniyor.

Ancak normal ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığının ne düzeyde etki ettiği net değildi. St Andrews Üniversitesi sağlık psikolojisi uzmanı Dr. Gözde Özakıncı ve meslekdaşları,altı haftalık çalışmalarında çoğu beyaz,35 gönüllü öğrencinin ne kadar sebze ve meyve aldığının kaydını tuttu.Gönüllülerden bu süre içinde solaryum,makyaj ve bronzlaştırıcı krem kullanmamaları istendi.
Tenlerinin renk tonu özel bir araçla,deney öncesinde,sırasında ve sonrasında incelendi.

‘Güzellik’ motivasyon sağlayabilir’
Elde ettikleri sonuçlar,sebze meyve tüketiminde meydana gelen değişimlerin cilt rengini de değiştirdiği yönündeydi.
Aynı ekibin daha önce yaptığı bir çalışmada da cilt renginde hafif değişikliklerin bile yüzün çekici olarak algılanması ile bağlantısı olabileceği belirlenmişti.
Uzmanlar,makalede "beslenmede ufak değişiklikler bile cilt tonunda gözlenebilir iyileşme sağlayabiliyor"diyor.
Bununla birlikte,benzer bir uygulamanın yaşlılarda farklı sonuç verebileceğini,beyazlar dışındaki ırklar için de ayrı bir çalışma gerekebileceğini söylüyorlar.
Bilim ve tıp makalelerinin yer aldığı bilimsel halk kütüphanesi yayını PLoS One’da yayınlanan makalenin tüketim ve görünüm arasındaki bağlantıyı tam olarak kanıtlamadığına inanan uzmanlar da var.
Cambridge Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Dr Glenys Jones yiyeceklerin nasıl pişirilip tüketildiğinin sebze-meyveden alınan karoten miktarını önemli ölçüde etkilediğine,ancak bu farkların çalışmada göz önüne alınmadığına dikkat çekti.

Jones yine de çalışmanın insanları daha sağlıklı beslenmeye teşvik etmek açısından önem taşıdığını belirtti;"sebze meyveler sadece cildimiz değil,genel sağlığımız için faydalı"dedi.
İngiltere’de halkın yüzde 75’inin meyve sebze tüketimi önerilen ortalama düzeyin altında.
Uzmanlar,"daha iyi bir görünüm"fikrinin,insanları motive etmede önemli bir katkı sağlayabileceğini düşünüyor.
Dr. Gözde Özakıncı,beslenme alışkanlıklarını değiştirmek açısından "bir kaç hafta içinde daha iyi görüneceğinizi bilmek,ilerleyen yıllarda sağlıklı olacağınız beklentisinden daha etkili olabilir"diyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Temiz Diş Formülü: İki Fırça Bir İp

Ramazan Bayramı'nda karışık beslenmenin artması genel sağlığı olduğu kadar ağız ve diş sağlığını da olumsuz etkiliyor. Bayramda diş sağlığını korumak için gerekenler bu yazıda.
Total
0
Share