Yeterli Sıvı Alın Kalbinizi ve Böbreğinizi Koruyun!

Sıcak yaz mevsiminde terle kaybolan sıvı ve mineral eksikliğini gidermek için öenriler;

Vücudun su kaybetmesi halinde,yeterli sıvı alınmadığında,böbrek ve tansiyon hastalıkları daha sık görülür.

Sıcak yaz mevsiminde terle kaybolan sıvı ve mineral eksikliğini gidermek için öenriler;

  • Bol bol meyve,meyve suyu,ayran ve bitkisel çay tüketilmeli

  • Günlük su tüketiminin 1.5 litredir,Adana gibi sıcak ve nemli bölgelerde bu miktar 2-2.5 litreye çıkartılması gerekir. Terle kaybolan sıvı ve mineral eksikliğini gidermek için hazır meyve suları,gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları,ayran,bitkisel çaylar ve kompostolar tercih edilmeli.

  • Eğer kişinin herhangi bir hastalığı yok ise enerji ihtiyacını mevsim meyveleri olan karpuz,çilek,kiraz,üzüm gibi meyvelerden karşılayabilir.

  • Vitamin ve lif açısından da zengin olan bu meyveler aynı zamanda mineral açısından da zengin olduğundan,terle birlikte atılan minerallerin yerine konulmasına yardımcı olur.

  • Salatalık,domates gibi hafif gıdalar tüketmek,kilo kontrolünü sağlamaya da katkı sağladığından öğünlerde mutlaka bulundurulmalı.

Öğün atlatmamaya özen gösterilmeli, 3 ana öğün mutlaka tüketilmeli.
Mümkünse ara öğünler de eklenerek kişilerin öğünlerde fazla yemek yemesi engellenmelidir. Yaz aylarında yağlı,kızartılmış ve kavrulmuş besinler yerine,fırınlanmış,ızgara veya haşlama besinler tercih edilmelidir. Yağsız kırmızı et haftada 1-2 defa olmak üzere balık,tavuk gibi omega 3 yönünden zengin besinleri tercih etmek aynı zamanda kalp sağlığı açısından önemli.

Dyt. Fadime Özgök

Total
0
Shares
Related Posts

Bacaklarda Varisler

Varis, bacak toplardamarlarının genişlemesi,uzaması ve büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanıyor. Batı toplumunda insanların %10-20’sinde görülüyor.
Total
0
Share