Yılbaşında Yemek İçin Aç Kalmayın

Yılbaşı gecesini hem eğlenceli hem de daha sağlıklı şekilde olması sizin elinizde.

31 ARALIK GÜNDÜZ
•Öncelikli güne zinde başlamak ve diğer öğünleri daha az atlatmak için mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlanmalıdır.
•Gün boyu aç kalmayın! Ana öğünlerin arasına ara öğün ekleyin. Ara öğünler de meyve,kuru meyve,ceviz,fındık veya yoğurt,süt,galeta gibi daha hafif ve kan şekerimizi dengeleyecek besinler tercih edebilirsiniz.
•Öğle yemeğinde daha hafif zeytinyağlı sebze yemekleri ile geçirerek hem doyurucu hem de daha sağlıklı bir öğün tercih etmiş olursunuz.

YILBAŞI AKŞAMI
•Akşam yemeği evde ya da dışarıda geçirecek olsanız da yılbaşı sofranıza kesinlikle aç oturmamalısınız. 1 – 2 saat öncesinde yoğurt,salata,meyve,çorba gibi düşük enerjili besinler tüketmelisiniz.
Yılbaşı sofrasında ise;
•Kırmızı et yerine hindi eti tercih edebilirsiniz. Et olarak hangi et türünü tercih ederseniz edin,derisinden ve yağından ayrılmış et tüketmeye özen gösterin.
•Yemekler kızartma,kavurma işlemleri yerine;haşlama,ızgara,buğulama veya fırında pişirme yöntemlerini tercih edin. Kızartma ve kavurma işlemleri daha çok yağ çekerek;hem kalorili hem de zararlı hale geldiği unutmayın.
•Yemeğinizi yavaş yavaş tüketin. Hızlı yerken daha fazla insülin salgılanır ve vücudunuzda daha fazla yağ depolanır.
•Alkol tüketiminize dikkat edin. Alkol türlerinden şarabın diğerlerine oranla kalorisi düşük olduğunu unutmayın. 1-2 kadehi geçmemeye özen gösterin. Alkolün yanında kuruyemiş tabağı hazırlanırken içinde çok fazla fındık,fıstık değil,daha çok leblebi ve kuru meyvelerin olmasına özen gösterilmelidir. Bu,yılbaşı akşamında hem sindirimin daha da zorlaşmasına engel olur,hem de kalori alımını azaltır.
•Yılbaşı sofranızda öncelikli olarak salata,çorba gibi hafif kalorili yiyeceklerle başlayın. Sonrasında ana öğün olarak tabağınızı et grubu tercih edin. Zeytinyağlı sebzelerden ve mezelerden 1’er yemek kaşığı tercih edin.

ERTESİ GÜN…
•Yılbaşı gecesi gereğinden fazla ve dengesiz beslenildiyse,ertesi gün daha çok posa ve lif oranı yüksek olan sebze ve meyveleri tercih etmek ve bol su tüketmek faydalı olacaktır.
•Yılbaşında tüketilmiş olan yağlı,şekerli gıdalar,kuruyemişler ve alkollü içeceklerin yılbaşından sonraki günlerde tüketilmemesine özen göstermek gerekir.
•Bir gün önce alınan bol kalorili yiyeceklerden sonra yürüyüş yaparak fiziksel aktiviteyi arttırmak faydalı olacaktır.

 

Dyt. Elif Küçük

Total
0
Shares
Related Posts

Sporcu Beslenmesi

Sporcuların performansını etkileyen bir takım etmenler bulunmaktadır. Bu etmenlerin başında da genetik yapı,uygun antrenman ve beslenme gelmektedir. Bir sporcunun genetik yapısını değiştirmesi mümkün değildir.
Read More

Zararlı Olabilecek Yiyecekler!

İlerleyen yaşlarda sürekli tükettiğiniz yiyeceklerden bazıları sorun yaratabilir, bu sebeple tüketiminden kaçınmanız gereken yiyecekleri öğrenmenizde fayda var.
Read More

Vejetaryenler İçin Protein Rehberi

Vejetaryen beslenenler, protein yönünden zengin besinlerden uzak kalmak zorunda değildir. Tahıl ve baklagiller ile birlikte sağlıklı bir kombinasyon oluşturarak vücudunuzun ihtiyacı olan proteini alabilirsiniz.
Total
0
Share