Yılda Bir Kez ChecK-Up Şart!

Yaşımız kaç olursa olsun daha sağlıklı bir yaşam için düzenli aralıklarla check-up yaptırmamız gerekiyor.
Yaşımız kaç olursa olsun daha sağlıklı bir yaşam için düzenli aralıklarla check-up yaptırmamız gerekiyor. Çünkü muayene ve tetkiklerden oluşan check-up’ta vücudumuzda sinsice oluşan ve henüz belirti vermeyen hastalıklara bile erken dönemde tanı konabiliyor veya ileride hastalığa dönüşebilecek risk durumu tespit edilebiliyor. Böylece hastalık erken dönemdeyken tedavi şansı yakalanmış oluyor,hatta ortaya çıkması geciktirilebiliyor ya da önlenebiliyor.

Bu nedenle hiçbir yakınması olmasa bile herkesin 35 yaşından itibaren mutlaka check-up’tan geçmesi gerekiyor. Check-up’ın hangi sıklıkta yapılması gerektiği ise kişinin yaşına,aile öyküsüne,yaşam tarzına ve sahip olduğu risk durumuna göre değişiyor. Ancak birinci derece akrabalarında yüksek kolesterol,diyabet,kanser ve kalp damar hastalıkları bulunan veya 40 yaşını aşmış olanların her yıl düzenli olarak kontrolden geçmeleri gerekiyor.

Dr. Demet Karadenizli

Total
0
Shares
Related Posts

Süt ve Süt Grubu

Pastörize şişe sütün kapağı açılmamış, imal tarihi ile satın alındığı gün aynı veya çok yakın olmalı. Dayanıklı karton kutulardaki süt v.b. İçecek ...
Total
0
Share