Yoğurt Afrodizyak Etkisi mi Yapıyor?

Bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, vanilya aromalı probiyotik yoğurdun hayvanların libodusunu artırabileceğini gösterdi.

Massachussetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesi’nden bilim insanları yoğurt ve obezite arasındaki bağlantıyı araştırmak üzere kolları sıvadı,ancak yoğurdun çok farklı bir etkisiyle karşılaştı.

Bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma,vanilya aromalı probiyotik yoğurdun hayvanların libodusunu artırabileceğini gösterdi.

Önceleri yoğurtla beslenen farelerin tüylerinin daha parlak ve 10 kat daha gür olduğunu fark eden bilim insanları,yoğurtla beslenen erkek farelerin dişi bulmakta hiç zorluk çekmediğini belirledi.

Bu erkek farelerin testislerinin yüzde 15 daha büyük olduğu,dişilerin ise daha iri yavrular dünyaya getirdiği görüldü.

Bilim insanları probiyotik yoğurttaki mikropların fareleri daha sağlıklı hale getirdiğine ve dolaylı olarak bu durumun "üreme mekanizmasını"olumlu etkiliyor olabileceğine dikkati çekti.

"Scientific American"dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları,vanilyalı probiyotik yoğurdun insanlar üzerinde de benzer etkiler yaratıp yaratmayacağını belirlemek için başka araştırmaların gerekli olduğunu belirtti.

Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Figaro" gazetesinin internet sitesinde de yer alıyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Temiz Diş Formülü: İki Fırça Bir İp

Ramazan Bayramı'nda karışık beslenmenin artması genel sağlığı olduğu kadar ağız ve diş sağlığını da olumsuz etkiliyor. Bayramda diş sağlığını korumak için gerekenler bu yazıda.

Dünya Alerji Haftası 16-22 Nisan

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de allerjik hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır. Veriler, toplumumuzda her 4 kişiden birinin allerjik hastalıklardan etkilendiğini göstermektedir.
Total
0
Share