1 Taşla ‘3’ Kuş Vurmaya Ne Dersiniz?

Katarakt ameliyatı sırasında miyop ve hipermetropi hastalıklarınıza da çözüm yolu bulunuyor.
Hasta katarakt ameliyatına alındığında eşlik eden miyop ve hipermetrop gibi kırma kusurları da onarılmak istenir. Örneğin hastanın ameliyattan önce miyop için uzak gözlükleri var ise katarakt ameliyatından sonra uzak gözlüklerinden kurtulması hedeflenir. Takılan merceğin özelliğine göre bu tedavi sağlanmaktadır. Ancak astigmat mercek ile çözümlenemez,ona da ayrı cerrahi teknikler ile müdahele edilir.

Hipermetropi Tedavisi de Ameliyatta Olabiliyor
Hipermetropi ise hala bir sorun teşkil etmektedir,çünkü klasik olarak takılan merceğin akomodasyon,yani yakını görme sırasında net görmeyi sağlamak için şekil değiştirme yeteneği yoktur. İşte bu neden ile yakın zamanda multifokal mercekler kullanıma girdi. Bu mercekler bir dereceye kadar akomodasyon sağlayıp yakın görmeye yardımcı olmaktadır. Ancak fiyatları yüksektir ve bazı dezavantajları mevcuttur. Hasta yakını görür fakat uzak görmede bir kalite kaybına uğrar;gündüz şekillerin keskinliğinde bir kayıp olur;gece de ışıklar çok parlar ve bu çok rahatsızlık verici olabilir. Multifokal mercekler ile asıl sorun geceleri yaşanır. Bu neden ile gece çalışan kişilere multifokal mercekler önerilmez. Katarakt ameliyatı sırasında hipermetropiyi düzeltmek için bir diğer yol da monovizyon tedavisidir. Bu yöntemde merceğin bir tanesi hastanın dominant yani hakim gözü uzagı görecek şekilde takılır,pasif olan göz ise hafif derece bir miyop ile (0,75 miyop) ile bırakılır. Bu yöntem ile ideal olan uzağı gözlüksüz görmek,yemek yemek,saati,cep telefonunu görebilmek gibi yakın görmeleri de gözlüksüz yapabilmektir. Hastanın monovizyon ameliyatından sonra yalnız okumak için gözlük kullanması gerekir.

Doç. Dr. Bozkurt Şener

Total
0
Shares
Related Posts

Diyabetik Nöropati Nedir?

Diyabetik sinir hastalığı bacaklarda ağrı, uyuşma, iğneleme ve keçeleşme ve ayak, bacak ve parmak uçlarında duyu kaybına neden olabilir.
Total
0
Share