Ağız ve Diş Sağlığı

Yeterli ve dengeli beslenme de esas olan kişinin yaşına,boyuna,cinsiyetine ve içinde bulunduğu fizyolojik duruma göre belirlenen kişinin gereksinimi olan tüm besin öğelerini yeterli miktarda besinler aracılığıyla almasıdır.

nsanın gereksinimi olan protein,karbonhidrat,yağ,vitamin,mineral ve su gibi besin öğelerini alması için karma bir beslenme tercih edilmelidir. Dengeli beslenme;meyve-sebze,et-tavuk-balık,yumurta,süt-süt ürünleri ve ekmek,makarna,pilav gibi tahılların yeterli miktarda alınması ile gerçekleşir.

A,C,D vitaminleri,kalsiyum ve fosfor yönünden zengin gıdaların tüketimine dikkat edilmelidir. Ağız ve diş sağlığı için vitamin ve minerallerin bolca bulunduğu sebze ve meyveler;protein açısından da zengin olan et,balık,tavuk,yumurta gibi fosfordan zengin gıdalar;hem protein hem kalsiyum hem de fosfor açısından zengin süt,yoğurt,peynir gibi gıdalar mutlaka gereksinim kadar alınmalıdır.

Şeker içeren gıdalara dikkat edilmelidir.

Karbonhidratların tüketimine dikkat edilmeli özellikle basit karbonhidratlar dediğimiz şeker,çikolata,pasta,tatlı gibi gıdaların tüketilmemesi dişlerin çürükten korunmasında etkili bir yöntemdir. Karbonhidrat içeren gıdaların bilinçli olarak tüketilerek sonrasında ağız diş bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Mümkünse şeker,çikolata,tatlı gibi gıdalar yerine vitamin ve mineral açısından zengin taze meyveler tercih edilmelidir.

Şeker içeren bazı yapışkan besinler (kurutulmuş meyveler,çikolata,karamel gibi) dişlerin üzerine yapışarak uzun süre kaldıklarında diş çürüklerine neden olabilir. Gazoz,kola gibi asitli ve şekerli gıdalar diş minesinde harabiyete neden olduğu için tüketilmemelidir. Ayrıca şeker içermeyen sakızlar tercih edilmelidir. Kabuklu ve sert gıdaları kırarken dişler kullanılmamalıdır.

Dyt. Fadime Özgök

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Diş İmplant (Koyuntu) Ameliyatı

Diş implantı ameliyatı, gerçek dişlere görüntü ve işlev açısından daha çok benzeyen yapay bir dişin, zarar görmüş ya da olmayan bir dişin yerine geçen, diş köklerinin yerine metal ve vidaya benzer direklerin kullanıldığı bir işlemdir.
Total
0
Share